Fişleme muamması

+TÜRK ELÇİLİĞİ SORDU: Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği, “İnkar yasasını protesto mitingine katılan Türkler Fransız gizli servisince fişlendi” iddiasını, Fransız iç istihbarat birimi DCRI’a sordu, “Böyle bir rapor hazırlamadık” yanıtını aldı. Türkler, raporu yayınlayan Le Point dergisini dava edecek. DİASPORA KOMPLOSU MU: Raporda DCRI için çalıştığı öne sürülen, ancak yıllardır “Türk tezlerini” savunan tarihçi Maxime Gauin, “Bunu yapan bence Ermeni kökenli bir Fransız” dedi. Raporu, Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın ismini kullanıcı adı olarak seçen biri internete “sızdırmış.”

FRANSA’da “Ermeni soykırımını inkar edenlerin cezalandırılmasını” öngören ve Anayasa Konseyi tarafından reddedilen yasaya karşı Türklerin 21 Ocak’ta Paris’te düzenledikleri gösteriyi fişleyen raporla ilgili tartışma büyüyor. Türkiye Büyükelçiliği, Fransız İç İstihbarat Servisi’ne (DCRI) maledilen fişleme raporunu, Fransa İçişleri Bakanlığı’na sordu. İçişleri Bakanlığı sözcülüğü raporu yalanladı. Raporda isim verilmeden “DCRI istihbaratı için çalıştığı” öne sürülen ve yıllardır Türk tezlerini savunan tarihçi Maxime Gauin ise Hürriyet’e, “Bu rapor baştan sona uydurma” dedi.

Fransız haber dergisi Le Point ve diasporanın aylık dergisi Nouvelles d’Armenie’de eş zamanlı olarak çıkan “DCRI raporunda”, inkar yasasına karşı yürüyen 35 bin kişinin “aşırı milliyetçi Türk bozkurtlar” tarafından organize edildiği, bazı ılımlı kişi ve derneklerin ise vitrin olarak kullanıldığı öne sürülmüştü. Raporda, Made in Turkey (MIT) Radyosu ve Turquie News adlı haber sitesinin “yumuşak lobi” yapmak için Türk yetkililerince kurulduğu savunulmuş, Gauin kastedilerek şu ifadeler kullanılmıştı:

İsrail-Azerbaycan iddiası

“Turquienews sitesi bizim çok yakından çalıştığımız bir elemanımız tarafından yönetilmektedir. Bu tarihçi, bizim isteğimiz üzerine, tarih eğitimine de ihanet ederek, Türkiye’de ulusal bir kurumda (USAK- Uluslararası Stratejik Araştırma Kurumu) staj yapmaktadır. Onun sayesinde Türk meslektaşlarımızın eylemleri ve onların Fransa’daki karşıtları (Ermeni, Kürt) hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Bu muhbirimiz, Tel Aviv ile anlaşmamız çerçevesinde, İsrailli meslektaşlarımızın hesabına, Azeriler hakkında, özellikle İran’la ilişkileri hakkında da bilgi toplamaktadır.”

Türk Müsteşar: Hedef açık

Hem Gauin’i zan altında bırakan, hem de yürüyüşte yer alan birçok Türk’ü fişleyen raporla ilgili haberlerin Fransız medyasında çıkması üzerine Türkiye Büyükelçiliği, DCRI’ın bağlı olduğu İçişleri’nden “böyle bir raporun kendilerine ait olmadığı” yanıtını aldı. Hürriyet’e bilgi veren Büyükelçilik Müsteşarı Engin Solakoğlu, “Sözlü olarak bize DCRI’nin böyle bir raporu olmadığını söylediler. Ama resmi açıklama da yapmalarını istedik. Bu çirkin raporun kimler tarafından hazırlandığı ve neyi hedef aldığı açıktır. Gösterinin etkisini azaltmak isteyen çevrelerden geldiği son derece açıktır” dedi. Bazı Türk haber sitelerinde DCRI içindeki kaynakların raporu teyit ettiği öne sürülse de, Fransa’daki Türk dernekleri, bu teyidin resmileşmemesi durumunda Le Point dergisini dava etmeye hazırlanıyor.

Esrarengiz raporun şifreleri

*Fransa’da olay yaratan rapor ilk kez Fransız çok dilli belge yayınlama ve paylaşma sitesi Calameo.com’da 16 Mart’ta yayınlandı.

*Calameo.com’a raporu ilk kez yüklerken coğrafi konumunu ABD olarak bildiren ve “Ögun Samast” kullanıcı adını seçen kişi, PDF dosyasına “Maxime Augin” ismini verdi. Yani Hrant Dink’in katili Ogün Samast gibi, tarihçi Maxime Gauin’in ismini de yanlış yazdı.

*Rapor internet üzerinde dolaşırken Lyon merkezli Radio Made in Turkey’in (MIT) Facebook sayfasında dikkat çekti. MIT rapor üzerine yaşanan tartışmalar nedeniyle Facebook sayfasını kapatmak zorunda kaldı.

Ermenileri mahkûm ettiren tarihçi kızgın

DAHA önce Ermeni tezlerine karşı görüşleri nedeniyle diasporanın hedefi olan tarihçi Maxime Gauin, kendisine hakaret eden diasporanın önemli isimlerinden Movses Nisanyan aleyhinde açtığı davayı kazanmıştı. Hürriyet’in ulaştığı Gauin şunları söyledi:

“Son bir yılda aleyhimde iki kez bu yönde iddialar yayınlandı. O yolu deneyenler aynı şeyi tekrarlıyor. Bunu yapan bence Ermeni kökenli bir Fransız. PDF dosyasına ismimi bile yanlış yazmış. Belgede DCRI amblemi var ama bunu kolaylıkla internetten indirebilirsiniz. 2003’ten bu yana Fransız istihbaratının tarihsiz ve isimsiz rapor yazması yasak. Bu sözde raporda imza da yok, ‘0123’ gibi basit bir dosya numarası verilmiş. Ayrıca ben USAK’ta stajyer değil, sözleşmeli araştırmacıyım. Turquie News’da makalelerim çıkıyor, fakat başka birçok yerde de çıkıyor. Bunların hepsi hakaretin ötesinde, tam bir komedi. Bütün bunların Ermeni çevrelerinin manipülasyonu olduğuna inanıyorum.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?