Foreign Policy, The Economist’e cevap olarak AK Partiyi İşaret Etti !

Foreign Policy, The Economist’e cevap olarak AK Partiyi İşaret Etti !12 Haziran seçimlerinde CHP’ye oy verin diyen İngiliz The Economist Dergisi’ne yanıt ABD’nin en saygın dış politika dergisi Foreign Policy’den geldi.

Derginin internet sitesinde yayınlanan “Yaklaşan Türkiye seçimleri hakkında yanlış korkular ” adlı makalede The Economist dergisinin “otoriterciliğin ve militan laikliğin birleşimi olan Kemalizmin” bayraktarı CHP’yi sanki Londra’daki Belediye Başkanlığı seçiminde bir adayı onaylar gibi desteklediğini belirtti.

Michigan Devlet Üniversitesi öğretim üyelerinden Mohammed Ayoob tarafından hazırlanan 7 Haziran tarihli yazıda, AK Parti’nin yapılacak seçimlerde parlamentoda çoğunluğa sahip olmasının Batı’da gereksiz bir evham yarattığı, bunun aksine AK Parti lideri Erdoğan’ın 12 Eylül 2010’da yapılan referandumda kendi hükümetinin yetkilerini arttırmayan ve AB kriterleriyle uyumlu büyük bir Anayasal değişiklik yaptığı bildirildi.

Türkiye’nin İsrail’le karşı karşıya gelmesinin ve Ortadoğu’da aktif bir rol almasının doğal olduğunu yazan dergi, “Türkiye Yeni Osmanlıcılığı uygulayacak kadar saf değil. Sadece dış politikada kendine alan açmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin halihazırda kullandığı Anayasanın 1982 darbesi sonucu yapıldığı ve 90’ların koalisyon hükümetleri sırasında Türk Ordusu’nun ülkeyi istediği gibi yönetebildiğini belirten dergide, tek parti hükümetinin istikrar ve refah getirdiği vurgulandı.

Başbakan Erdoğan’ın “Başkanlık sistemi” önerisine de değinilen makalede, Bülent Arınç ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu teklife mesafeli olduğu, fakat özgür bir referandumla Başkanlık sistemine geçmenin ve yeni bir anayasa yapmanın anti demokratik bir yanının bulunmadığı belirtildi.

AK Parti’nin 12 Haziran seçimleri sonrasında Anayasa dışı güç merkezlerini tasfiye edeceği ve Türkiye’nin normalleşeceği öngörüsünde bulunan dergi, bir süre sonra AK Parti’nin etkinliğini yitireceğini vurguladı.

Makalenin son cümlesinde ise The Economist’e açık bir yanıt verilerek “AKP Türkiye’deki demokrasinin başarısı için en iyi yol” denildi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?