Four in the pocket

Geçen sene tesadüfen bir haber okumuştum.

Başlık “ New York’ta “Yemen Türküsü” söyledi.”

Haber; “Elif Çağlar, New York’ta verdiği son resitalinde “Yemen Türküsü”’nü söyleyerek dinleyenlerden büyük alkış aldı.” diye devam ediyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesinde Caz Kompozisyonu eğitimi almış Elif.

New York’ta Caz Performansı dalında master yapmış ve ödülle mezun olmuş.

Şehrin çeşitli klublerinde  (55 Bar, Nublu, The C-Note the Knitting Factory, Soul Cafe…) sahne almış.

2006 Eylül de ise İstanbul’a dönmüş.

Şu anda grubun vokalisti olan Elif Çağlar’ın haberine rastladıktan bir sene sonra, arkadaşlar ile birlikte, onları dinlemeye Jazz-Stop’a gittim.

24.00’ten önce uyumaya alışkın biri olarak, o saatte Beyoğlu’na gitmek ( o saatte Beyoğlu’nda tek başınıza olmayınız! ) kırk yılda bir yaptığım bir şeydir.

İnatla sahneye çıkmalarını bekledim.

Meğerse ben biraz geç kalmışım.

Her hafta Türkiye’de tanınmış pek çok sanatçı onları dinlemeye gidiyormuş.

Sahneye çıktılar.

Vokalde Elif Çağlar, Basta Alp Ersönmez, Klavyede Çağrı Sertel, Davulda ise Mert Önal var.

Muhteşemler gerçekten.

Daha sonraki günlerde her biri hakkında edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak isterim. 

Grubun Basçısı Alp Ersönmez; İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Kompozisyon bölümünden mezun olduktan sonra Bora Uzer ve Mert Önal’la Türkiye’nin ilk R&B  ve soul grubu olan “Kangroove”’u kurmuş.

Aynı zamanda Türk pop sanatçısı Tarkan’ın da bas gitaristi.

Canlı performans listesinde; Tarkan,Quartet, Wax Poetic İstanbul, Ercüment Vural, Clark Gayton(Sting), Cahit Berkay Motion Picture…v.s. gibi pek çok ünlü isim var. 

Klavyedeki Çağrı Sertel’in müzik yaşantısı, 12 yaşındayken ailesinin ona aldığı oyuncak klavye ile başlamış.

Caz müziğine ilgi duymaya başlayan Sertel, liseden hemen sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Piyano Kompozisyon Bölümünü tam burslu olarak kazanmış.

Popüler piyasada; Burcu Güneş, Buzuki Orhan, Tony Jones’un yanı sıra halen William Cardosa, Cem Adrian, Yaşar, Zuhal Olcay, Serdar Erener ile çalışmakta. 

Davuldaki Mert Önal ise; 9 Eylül Güzel Sanatlar Fakültesinde grafik eğitimini yarıda bırakarak müzik hayatına başlamış.

Bu sürede pek çok cover grubunda çalışmış.

97’de İstanbul’a geldikten sonra; Alp Ersönmez, Can Çankaya ve Bora Uzer ile “Kangroove” grubunu kurmuş.

Bugüne dek İlhaner, Athena, CAHİT Berkay,No name…v.s. gibi bir çok kişi ve grup ile çalışmış.

Halen çeşitli tarzda pek çok kişi ve grupla çalışmakta. 
 
 
 

FOUR IN THE POCKET 4 kişilik dev bir grup.

Yolunuz buralara düşerse aklınızda olsun her Perşembe Beyoğlu Jazz Stop’ta sahne alıyorlar. 

Bir  müzik ziyafeti için gitmeye değer… 
 

Sevgilerimle 

Olcay

Önceki haberMahmut Gülen vefat etti
Sonraki haberDolandırıcılıktan Hapis yatan Hakan Yalıncak, ilk kez bir Türk gazetesine konuştu
Olcay Muslu Gardner Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tamamladı. Uluslararası dans grubunda profesyonel dansçı olarak dans etti. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda turneye katıldı. Türkiye, Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Çin ve İsrail’de 200’den fazla sahne performansında görev aldı. Ardından merkezi Almanya’da bulunan uluslararası organizasyon firmasının İstanbul şubesinde Sanat Koordinatörü olarak çalıştı. 2006 senesinden bu yana Amerika'nın ilk Türkçe e-gazetesi olan Alaturkaonline gazetesinde Kültür- Sanat yazarlığı yapmakta olan Gardner, halen İstanbul Teknik Üniversitesi Müzikoloji ve Müzik Teorileri Doktora Programı’na devam etmektedir. Türkiye ve yurt dışından sanatçı, akademisyen, kurum ve kuruluşlarla ortak projeler geliştirip koordine etmektedir. Olcay M. Gardner completed her Bachelor and Master degrees at Istanbul Technical University State Conservatory in Istanbul-Turkey. She performed as a professional dancer in the multinational dance company and toured extensively in Turkey, Europe and the Far East, performing more than 200 stage shows. Following this, she worked as an artistic coordinator in the Istanbul office of an international organization company. She has been cultural-art colomnist for Alaturka-online, the first America based Turkish language e-newspaper since 2006, and is continuing her doctoral education in the Istanbul Technical University Musicology and Music Theories Programme. She is currently develops and coordinates joint projects with national-international artists, academicians and organizations.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?