Fransa’ya ‘uluslararası’ tepki

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty), 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifinin kabul edilmesinin ifade özgürlüğünü tehdit ettiğini bildirdi.

Merkezi Londra’da bulunan örgütten yapılan açıklamada, Fransa Senatosunda kabul edilen yasa tasarısının ifade özgürlüğünü ihlal edeceği belirtilerek, “2001 yılında Fransa’nın 1915 yılında Ermenilerin zorla yerlerinden edilmelerini ve topluca ölümlerini soykırım olarak tanıdığı” hatırlatıldı.

Yeni yasanın ise “soykırımı inkar edenlere bir yıl hapis cezası ve/veya 45 bin euro para cezası verilmesini” içerdiğini bildiren örgüt, uluslararası insan hakları hukukunun ifade özgürlüğü üzerindeki kısıtlamaların ancak milli güvenlik, kamu düzeni ya da başkalarının hakları veya saygınlığını koruma gibi durumlarda uygulanabileceği hükmünü içerdiğine dikkati çekti. Açıklamada, “Bunların hiçbiri bu konuda uygulanamaz ve yeni yasa ifade özgürlüğünü suç kapsamına sokacaktır” denildi.

Uluslararası insan hakları hukukunun ayrıca, devletlerin ayrımcılık, düşmanlık ve şiddete teşvik eden ulusal, ırksal ve dini nefretin savunulmasını önlemesi gerektiğini bildirdiği kaydedildi. Ancak yeni yasanın bunun aksine neden olduğu kaydedildi.

“İNSANLAR GÖRÜŞLERİNİ İFADE ETMEKTE ÖZGÜRDÜR”

Açıklamada Uluslararası Af Örgütü’nün Avrupa ve Orta Asya Direktörü Nicola Duckworth’ün şu sözlerine yer verildi:

“Bu yasa eğer uygulanırsa Fransa’nın ifade özgürlüğünün desteklenmesi konusundaki uluslararası yükümlülüğüne ters düşecektir. İnsanlar bu konudaki görüşlerini ifade etmekte özgürdür, Fransa’da da, Türkiye’de de, başka yerde de. Bu yasada söz konusu olan asıl şey, 1915 yılında Ermenilerin geniş çapta öldürme olaylarının ya da zorla yerlerinde edilmelerin soykırım olup olmadığı değil, Fransız yetkililerin bu tartışmaya ilişkin ifade özgürlüğünü kısıtlama girişimidir. Fransız yetkililer, uluslararası insan hakları konusundaki yükümlüklerine uymakta başarısız olmaktadır.”

TIMES: “FRANSA CEZAYİR KATLİAMINI SANSÜRLEDİ”

ABD’DEN AÇIKLAMA

Fransa Senatosu’nda kabul edilenyasayla ilgili olarakABD’den de bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, günlük basın brifinginde, Fransa Senatosunun 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifini kabul etmesiyle ilgili bir soruyu da yanıtladı.

Sözcü Nuland şunları söyledi.

“Bu konudaki görüşlerimiz çok iyi biliniyor ve değişmedi. Bu görüşlerimizi ve bu konuyu nasıl ele almayı seçtiğimizi Fransa hükümetiyle paylaştık. Bu, Türkiye ile Fransa arasındaki bir mesele ve aralarında iyi ilişkiler olduğunu görmek isteriz. İki ülke de ABD’nin müttefikleri. İki tarafa da mesajımız bu.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?