Fransızlar heykelini dikecek

Fransa’daki Nogent-sur-Marne Belediyesi, First Lady Carla Bruni’nin bronz heykelini dikeceğini açıkladı. Maketleri ve fotoğrafları sır gibi saklanan heykel, şimdiden tartışmalara yol açtı.

Fransa’da, Nogent-sur-Marne Belediye Başkanı’nın, şehir meydanına Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin eşi Carla Bruni-Sarkozy’nin heykelini dikeceğini açıklaması olumlu ve olumsuz tepkilere yol açtı.

Paris’in doğusunda yer alan Nogent-sur-Marne’da 30 bin kişi yaşıyor ve bunların arasında önemli bir oranda italyan nüfus var. Bu sebeple, İtalyan asıllı Bruni’nin heykeli, şehir halkının bir kısmını oldukça heyecanlandırıyor.

Bronzdan yapılacağı ve iki metreden yüksek olacağı söylenen heykelin yapımına, Mayıs ayında, yani seçim döneminde başlanacağı öğrenildi.

Maketleri ve fotoğrafları sır gibi saklanan heykel, Elisabeth Cibot imzası taşıyacak.

80 BİN EURO’YA MAL OLACAK

Toplamda 80 bin euroya mal olacak heykel için Nogent-sur-Marne Belediyesi’nin 40 bin euro harcayacak olması ise, muhalif siyasetçiler ve bazı şehir sakinleri tarafından tepkiyle karşılanıyor. Heykelin maliyetinin diğer yarısıysa, emlak şirketi Cogedim tarafından finanse edilecek.

Nogent-sur-Marne’da yaşayanların bir bölümüyse, işin mali kısmı bir yana, Bayan Sarkozy’nin heykeli hak etmediği görüşünde olduğu için karardan rahatsızlık duyuyor.

Carla Bruni’ye gelince, o bu teklifi çoktan kabul etmiş, hatta, kameranın karşısında geçip heykeltıraş Cibot’nun yararlanabileceği örnek pozlar vermiş bile.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?