Fukuşima’da yeni bir sızıntı

Japon elektrik üretim firması TEPCO (Tokyo Electric Power) bu sabah, operatörlüğünü yaptığı Fukuşima Nükleer Santrali’nde yeni bir radyoaktif sızıntı tespit edildiğini açıkladı.

Tesiste sıvı radyoaktif madde kaçağı olduğunu belirten yetkililer, sızıntının Pasifik Okyanusu’na kadar vardığını bildirdi.

Su arıtma sisteminin yakınında meydana gelen bu akıntının nedenini bulmak için çalışmalara başlayan teknisyenler, 45 ton suyun sızıntıdan etkilendiğini ifade etti.

Bu suyun büyük miktarının arıtma sistemini koruyan binanın içinde bulunduğunu aktaran TEPCO yetkilileri, 300 litre kadar radyoaktif suyun Pasifik Okyanusu’na dökülen bir kanala karıştığını açıkladı.

Okyanusa karışan suyun içinde sezyum 137 ve iyot 131 gibi radyoaktif maddeler bulunuyor. Ancak bunların miktarı, okyanusun nükleer santrale yakın kısımlarında ölçülen oranlara eşit veya biraz daha fazla.

SIZINTININ CİDDİYETİ BİRKAÇ HAFTADA BELLİ OLACAK

Alınan numunelerde, radyoaktif stronsiyum gibi kansere yol açan diğer tehlikeli maddelerin var olup olmadığının anlaşılabilmesi için 2-3 hafta geçmesi gerektiğini ifade eden yetkililer, bu son sızıntıyla ilgili araştırmalara devam edeceklerini belirtti.

11 Mart’ta yaşanan 9.0 büyüklüğündeki depremin ardından Fukuşima Santrali’nde meydana gelen nükleer kazadan bu yana, TEPCO Pasifik Okyanusu’na 10 bin ton düşük oranda radyoaktif su akıttı.

Yetkililer, bu miktarın okyanus suyu içinde dağıldığı ve ne insanlara ne de deniz canlılarına zarar verecek derecede zararlı olmadığı öne sürülmüştü. Ancak bu yeni sızıntının ne gibi sonuçlar doğuracağı henüz bilinmiyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?