Gaziantep Ne yenir, Nereler Gezilir

yesimim mutfagi gaziantepGaziantep Ne yenir, Nereler Gezilir. Gaziantep yemekleri ile ünlüdür ve kentte çok sayıda müze bulunur.  Yeşim Sarıkçıoğlu yazdı.

Yeşim’le Gaziantep ! Ne yenir, Nereler Gezilir

Gaziantep yemekleri ile ünlüdür. En ünlülerini sayalım da bir misafirimiz geldiğinde onlarla beraber yiyelim desem 50 yi geçer.

En bilinen Antep yemekleri arasında Yuvarlama, Dolma, Beyran, Peynir Böreği, Lahmacun, Kebap cesitleri, Şiveydiz, Alaca Çorbası, İmam Bayıldı, Firik Pilavı, Malhıtalı Aşı, Simit Aşı, Yağlı Köfte, Malhıtalı Köfte, Analı Kızlı, Omaç, Muhammara İçli Köfte sayılabilir, en bilinen Antep tatlıları arasında ise Katmer, Baklava, Bülbül Yuvası, Şöbiyet, Dolama, Burma Kadayıf sayılabilir.

Bunların yanında çoğu Antepli, Antep dışında kebap yemez. Belki kebabın memleketi Antep değildir ama en güzel kebapları da Gaziantep’te yersiniz.

Sabah güzel bir Katmer ile yanında bir bardak sıcak süte kimse hayır diyemez. Veya soğumasını en az 10 dakika beklemeniz gereken Beyran veya Et Paçası ile güne başlayabilirsiniz. Güzel Antep yemekleri yapan lokantalarımızdan birine girdiğinizde benim tavsiyem Yoğurtlu bir yemek olan yuvarlamayı denemeniz olacaktır. Antep’e gelip de yuvarlama yemeden gitmek olmaz.

Türkiye’de kaynamış yoğurtla yemek yapan belki de tek yer Gaziantep’tir.. Ama bir tavsiyem olacak; Çorbanız çok güzeldi diye iltifat etmeyin, bu laf Antep’te iltifat olarak kabul edilmez. Çünkü Yuvarlama bir çorba değil ana yemek olarak kabul edilir. Bir iki dakika da içtiğiniz o bir tabak yemeği  çorbayı  hazırlamak için 35 dakika yeterlidir. Yemek yemeye gidemiyorsanız, evlere hizmet paket servisleri bulunmaktadır. Ciğer kavurması veya nohut dürümü, kebap yörenin en sevilen yemekleri arasındadır.

İçli Köfte ve su böreği, veya mantı en sevilen tatlardan birtanesidir. Tatlıya gelince her zaman için bir Antep klasiği olan Baklava’dır. Kıvamında sıcak bir dilim baklava gibisi yoktur. Baklavayı daha önce yedim diyorsanız  ama kesinlikle Antep’te yemişseniz  size tavsiyem Bülbül Yuvası (Saray Burma ) veya Dolama’dır.

Dünyanın çok az yerinde bu kadar çeşit ve lezzete rastlayabilirsiniz. Lütfen bu tatlardan kendiniz mahrum bırakmayın..

Gaziantep Türkiyemizin ilk kurulan kentidir bu sebepden kentte çok sayıda müze bulunur.

Gaziantepte görülmesi gereken belli başlı yerleri sıralayacak olursak Zeugma Mozaik Müzesi gördüğüm en güzel müzelerden birtanesi muhakkak görülmeli. Zeugma antik şehrinden kurtarılan dev mozaikler harika bir şekilde müzeye yerleştirilmiş. Antep’e gittiğinizde mutlaka birkaç saatinizi ayırıp görmelisiniz.

Saymakla bitmecek  müzelerden birtaneside Kahramanlık Panaroması Müzesi kalenin içine yapılmış, Kurtuluş Savaşı’nda Antep’in kahramanlıklarını anlatan bir müze.  Eğer Cumhuriyet tarihine ilginiz varsa mutlaka ziyaret edin

Emine Göğüs Mutfak Müzesi de görülmeye değer mekanlardan birtanesi Gaziantep yemeklerini tanımak için ziyaret edilebilir. 300’den fazla yemek çeşidinin olduğu Gaziantep mutfağı incelenmeye değer.

Bakır işlemeciliği Gaziantepde çok ünlüdür. Çeşit çeşit bakır işlerini görebileceğiniz bir çarşı. Ekonomik fiyata bakır işlerini alabilirsiniz.

Antepe özel Tahmiş Kahvesi hiç bir yerde bulunmayan Menengiç kahvesi içmek ya da otantik bir ortamda vakit geçirmek için ideal bir kahve.  Antep’teki eski kahve kültürünü yaşamak ve menengiç kahvesi içmek için Tahmiş Kahvesi’ne mutlaka uğramalısınız.

Antep aynı zamanda dünyanın en eski yerleşimi Duluk Antik Yerleşimine de sahip. Gaziantep’in 10 km kuzeyinde bulunan şehir, Duluk Köyü’ne 1 km mesafede. Ayrıca Gaziantep‘in bir diğer simgesi de Tarihi Gaziantep Evleri. Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan Gaziantep Evleri‘yle şehirdeki geziniz sırasında sıkça karşılaşacaksınız. Gaziantep’te özellikle Osmanlı döneminden kalan pek çok tarihi cami var. Farklı mimarı özelliklere sahip olan bu camilerden Ömeriye Cami, Kurtuluş Cami, Ali Nacar Camii, Şeyh Fethullah Camii, Hacı Nasır Camii, Eyüpoğlu Camii, Bostancı Camii, Kabasakal Paşa Camii. Gaziantep Ahmet Çelebi Camii, Tahtanı Camii, Tekke Camii, Nuri Mehmet Paşa Camii ve Hüseyin Paşa Camii gezebilecekleriniz arasında.

Binlerce yıllık tarihi yapıları, zengin mutfağı ve modern ile gelenekseli birleştiren kent hayatıyla Gaziantep, her göreni kendine hayran bırakan bir şehir Antepli olmakdan gurur duyuyorum.

Gonca Yeşim Sarıkçıoğlu

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?