GECELERİ GÜZELDİR HER ŞEHİR

evet hayat bana guzel irem gursoy

Bu seferlik, size yeni bir yazı yerine, yakında tüm kitapevlerinde bulabileceğiniz, hatta internet üzerinden online sipariş vererek edinebileceğiniz “Evet, Hayat Bana Güzel” adlı kitabımdan ufak bir alıntı yapmak istiyorum.

GECELERİ GÜZELDİR HER ŞEHİR

Ben geceyi severim. Geceyi seven insanları anlayamaz gündüzcüler… Korkarlar karanlıktan, hayırsızlığından, en çok da gizeminden… Oysa uğruna ağlanan bütün telefon aramaları geceleri gelir. Geceleridir özlenene dökülen yaşların sahibi ki bu güzeldir. Çünkü özlem; bir duygudur ve duygulara sahip olmak güzel bir şeydir.

Devam edelim… Tüm havai fişekler geceleri atılır ki görebilelim o büyüleyici renkleri. Hepimiz bir an için durup seyretmişizdir illaki onları ve etkilenmişizdir değil mi? Hani istemsiz bir gülümseme yayılır ya o an yüzümüze…

Dahası da var. Gizem; ne olduğunu bilemediğimiz şeylerdedir ve ne olduğunu bilemediğimiz şeyler heyecan verir. Çekicidir. Heyecan verici ve çekici olan şeylerden de korkulmamalı diye düşünüyorum.

her sehir gece guzeldir

Ya gecenin karanlık oluşuna olan o antipatiye ne demeli? Karanlık pek çok şey örter oysa ki… Ayıbı örter, bazen acıyı… Bazense kabuğumuza çekilmek isteriz hani ve gece, ulaşılabilir olmayı örter. Akmış makyajları, çirkinliği örter gece.

Neyse, devam edelim… Sürpriz bir kapı çalınışı ve gelen sımsıcak bir davetsiz misafir (yalnız kaldığımızı ve kendimizi iyi hissetmediğimizi düşünen), mum ışığındaki hayatınızın değişebileceği bir teklif, güzel bir film keyfi, beş dakikalık hava ve yeni sigara paketi almak için eşofmanlarla çıkıp da markete gitmek… Hepsinin güzelliği gecenin parmağıyla pekişir ve bunlar hayırlı sayılabilecek anlardır yanılıyor muyum?

Tabi bir de sokak lambaları var, ışıl ışıl. Gündüzleri göz zevkimizi bozan beton binaların, rengârenk ışıklandırmalarla geceleri nasıl da hoşumuza gittiğini hatırlayalım. Veya ayın o muazzam yansımasını hatırlayalım. Yakamoz denilen mükemmelliği unutmadan elbette…

hayat_bana_guzel kitap irem gursoy

Sonuç olarak, demek istediğim; ben geceyi severim. Çünkü her gece, kendi gizemiyle özeldir ve her şehir, geceleri güzeldir.

Devamı “Evet, Hayat Bana Güzel” de…

Kitabım, “Evet, Hayat Bana Güzel”, bir deneme kitabıdır. Şiir, özlü söz ve kısa hikâyelerden oluşan, samimi bir kitap… Şans, bereket, sağlık, kahkaha, tutku ve aşk hep sizinle olsun. Hayat hepimize güzel olsun. Sevgiler…

İREM GÜRSOY

Ocak, 2013  Ankara

[email protected]

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?