Genç bir görünüm için gerekli yiyecekler ve takviye ilaçlar

Bütün kadınların kabusu yaşlanma olmaya devam ederken, Julia Roberts, Sandra Bullock, Salma Hayek gibi ünlü yıldızlar bu konuda korkunun ecele çare olabileceğinin kanıtı gibi. Hiçbiri bir kadının en güzel olduğu genç yaşlarında değil ama ilerleyen yaşlarına rağmen Hollywood’un en yüksek gelirli kadınları olmaya, güzellikleriyle baş döndürmeye devam ediyorlar.

Tabii doğal yaşlanmalarının sonucu bu halde olmadıkları kesin. Onların da ciltleri kaz ayaklarını, gülme çizgilerini, yanaklarda çökmeleri, alın kırışıklıklarını gösteriyor ama her zaman ışıl ışıl, gözeneksiz ve lekesiz bir cilt görüntüsünü de koruyor. 2000 yılında haritası çıkarılan insan genomu (Bir organizmayı oluşturmak için gerekli bilgilerin toplamı), güzellik firmalarının cilt yaşlanmasının neden kaynaklandığını ve nasıl olduğunu çözmesine yaradı.

Elizabeth Arden’in üst düzey yöneticilerinden Art Pellegrino son yıllarda anti-aging konusunda tüketicinin tavır değiştirmeye başladığını belirtiyor. Artık 40’lı ve 50’li yaşlardaki kadınların 15 yaş genç görünmeyi istemediklerini söylüyor ve ekliyor “Bu yaş grubundaki kadınlar, yaşlanma çizgilerini koruyup, ciltlerine parlak ve ışığı yansıtan bir görünüm verebilmeyi ve yaşıtlarına göre çok iyi durumda olmayı hedefliyor.” Yaşlanma söz konusu olduğunda, kaçınılmazla yüzleşmek hepimizin kaderi…

Beslenmenize bir ömür boyu dikkat etmiş, uykunuza önem vermiş, güneş ışınlarından kaçmayı çok iyi başarabilmiş, ve hiç sigara içmemiş olsanız da hepimizi bir gün yaşlanmanın beklediği kesin. Ya genetik? Genetik yaşlanmayı anlamada bilim insanlarının ağır topu haline gelmiş durumda. Pellegrino yaşlanma olayını ikiye ayırıyor ve ‘genetiğin yaşlanmada çok önemli bir katkı yüzdesinin olduğunu, ve bu yüzdenin kişinin yaşam biçimiyle yüzde yüze tamamlandığını’ söylüyor.

Zamanından önce yaşlanmayı engellemek için tüketmemiz gerekenler:

Temel yağlı asitler: Deri altındaki lipidlerin üretilmesi, cildinizi esnek ve nemli tutabilmek için çok gerekli olan amino asitlerin tüketimi. Somon balığı, kanola yağı, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, yapraklı sebzeler ve cevizde bulunuyor…

Çinko: Bağışıklığı güçlendirmek ve besinlerin her hücreye ulaşmasını, ayrıca hücre yenilenmesini sağlamak için vücudumuzun bol miktarda çinkoya ihtiyacı var. İstiridye, ciğer, susam yağı ve tahin, kırmızı et, kabak çekirdeği ve kuru karpuz çekirdeğinde, siyah çikolata, kakao, fıstıkta bulunuyor.

Biyoflavanoid: Biyoflavanoid’in bir başka adı da P vitamini. C vitamini zengini yiyeceklerde bulunan bu madde vücudumuzdaki bütün yumuşak dokuların tamirinde çok gerekli. Kırmızı biber ve tatlı biberler, sitrik meyvalar, çilek, brokoli, Brüksel lahanası, tropik meyvalar ve sarmısakta bulunuyor.

Antioksidanlar: Parlak renkli bütün sebze ve meyvalarda bulunuyor. Anti-oksidanlar vücudun toksik maddelerden kurtulmasına yardımcı olmuştur. Beta karoten, C vitamini ve E vitamini, 3 önemli antioksidan vitamini olarak biliniyor.

Tüketimi tavsiye edilen takviye ilaçları:

Hyalüronik asit: Kolajen üretimini artırarak yaşlanmayı yavaşlatır. Antioksidan kaliteleri vücuttaki toksinlerden kurtulmayı sağlar. Bütün kök sebzelerde ve soyada bulunan hyalüronik asit genç bir görünümün vazgeçilmezi. Siz kremlerde ve diğer dolgu maddelerindekini boşverin öncelikle doğal yollardan beslenmenize bu çok etkili maddeyi katın!

Seramid: Seramid adı verilen lipid sınıfı, cildinizdeki hidrofobik maddelerden biridir. Vücuttaki nem düzeyinin gerekli seviyede tutulmasını sağlıyor.  (Aytül Farquharson / Posta)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?