Geriye Biz Amerika’da yaşayan Türklere kocaman bir utanç Kaldı !

Geriye Utanc Kaldi Faruk Berksan

Geriye Biz Amerika’da yaşayan Türklere kocaman bir utanç Kaldı !

Amerika’da yaşayan biz Türklerin, Türkiye’nin bu şekilde gündeme gelmesiyle neler hissettiğini kimse önemsiyor mu?

Geriye Biz Amerika’da yaşayan Türklere kocaman bir utanç Kaldı !

Duruşumuzu hemen netleştirelim. PKK, YPG terörist bir organizasyondur ve bunların destekçileri bizim her zaman düşmanımızdır.

Türkiye’mizi karalamak bölmek isteyen herkes düşmanımızdır ve hepsinin karşısında kanımızın son damlasına kadar vatanımızı savunuruz.

Ama bunları yaparken hiçbir zaman haklı durumdan haksız duruma düşmemeliyiz. Özellikle artık dünyada medeni hiçbir ülke tarafıdan kabul edilmeyen yöntem ve davranışlardan uzak durmalıyız.

Recep Tayyip’in, Trump görüşmesinden geriye ne kaldı dersiniz?

Biz Amerika’da yaşayan Türklere kocaman bir utanç !

Türkiye’de abartıldığı gibi Amerika klasik medyasında ne yer buldu ne de ilgi gördü bu buluşma. Amerikalıların daha çok takip ettiği portallar ve modern medyada neredeyse hiç yer bulmadı.

Taa ki, Cumhurbaşkanlığı korumalarının PKK/PYD yandaşlarına tekme tokat saldırdığı, özellikle yerde yatan adamın suratına bir iki kere tekme atılmasının görüntüleri ortaya çıkana kadar.

Amerika medyasında, sosyal medyada her yerde karşımıza ülkemizin Cumhurbaşkanı korumalarının Amerika topraklarında estirdiği terör ve barbarlık çıkıyor.

Evet PKK ülkemize büyük acılar çektiriyor. Bebek katili ve yandaşları 30 yılı aşkın bir süredir ülkemizi bölmeye çalışıyorlar. Bunlarla mücadele edilmeli. Ama herşey yerinde ve zamanında yapılmalı.

Bu kendini bilmemezlik ne demektir?

Amerika topraklarında kendi başkanlarını bile rahatça protesto eden, kendi bayraklarını bile yakabilen insanların, konuşma özgürlüğü olduğuna ve bunu korumaya özellikle özen gösteren bir toplumun topraklarında bu yapıların elbet ağır bir bedeli olacaktır.

Amerika’da yaşayan biz Türklerin hemen hemen tamamının iş arkadaşları veya tanıdıkları tarafından bu olan olayların konusunun açılarak Türkiye’nin gündeme gelmesiyle neler hissettiğimizi kimse önemsiyor mu?

Türk Medyası bu konuyu gündeme bile getiremiyor. Amerika medyası ise haklı olarak sorumluların hesap vermesini istiyor.

Bu ziyaretten geriye Amerika’da yaşayan Türklerin itibarını zedeleyen bizi dünyaya kötü bir şekilde reklamımızı yapan, Cumhurbaşkanlığı korumaları kaldı.

Biz Amerika’da yaşayan Türkler birkez daha gördük ki,

1) Türkiye’de ve Amerika’da barbarlık ve vahşetle göz yumabilen, şiddetin halen herşeye cevap olduğunu ve sorunları çözebileceğini sanan, akıl yerine kaba kuvvetin çözüm olduğuna inanan vatandaşlarımız var.

2) Türkiye bu görüntülerle yerinin ortadoğu kültürü olduğu, 3. Dünya ülkesi olarak tescilledi.

3)
Amerika ve Dünyada, demokrasiye, konuşmaya, dinlemeye toleransı olmayan bir ülke olduğumuz imajı güçlendi.

Peki Amerika ne yapar?

Bu gibi olaylar Amerika’da bir kez yaşanır. Amerika’nın en başarılı özelliklerinden biri olayları iyi analiz edip her olaya bir yaklaşım ve düzenleme getirmesidir. Bundan böyle Cumhurbaşkanlığı korumalarına bu ülkede rahat yok. Olaylara karışanların kimliği tespit edildikten sonra Amerika vizeleri iptal edilecek ya da bir daha gelişlerinde tutuklanacaklardır, haklarında kamu davası bile açılmış olabilir.

Türkiye Devletine tazminat davası açılıp mahkum bile ettirilebilir.

Amerikayı anlamak,

Türkiye gibi değil Amerika. Herkes herşeyi istediği gibi söyleyebilir, eleştirebilir. Bunlar “Freedom of Speech” kapsamına girebilir. Ama insanların birbirlerine şiddet uygulaması asla kabul edilemez. Şiddet uygulayan her zaman suçludur, hatalıdır. Bunun hafifletici sebebi olamaz.

Bakın iki gurup karşılaşıp birbilerine girseler şiddet olsa başka yorumlanırdı belki. Şiddet yine kabul edilemezdi. Ama işin içine devletlerle alakalı kişiler girdiğinde boyut değişir.

Bu kendini bilmemezlik bir günde oluşmadı. Türkiye’de o kadar güçlendi ki bu anlayış, hukuksuzluğa o kadar alışıldı ki, onun da etkisiyle yurtdışında da artık alışkanlıklar rahatlıkla dışa vuruluyor.

Son söz;

O küçük aklınız ve mantalitenizi alın ve Türkiye’ye dönün ve gerekmediği sürece de gelmeyin. Bu anlayışla dünyada kabul görülmez, büyük devlet olunmaz.

Türkiye’de zaten hayal dünyanızda kendi yarattığınız sanal bir dünya ve masallarlarla birbirinizi uyutuyorsunuz, dünya bizi kıskanıyor, bizi çekemiyor, herkes bize düşman diye hikayelerle günü kurtarıyorsunuz.

Biz Amerika’daki Türklerin %85’i herşeyin farkındayız.

Hiç vatan millet edebiyatı yapmayın. Vatana da biz sahip çıktık siz terroristlerle açılımlı saçılımlı el ele pozlar verip ağlayarak şarkılar dinlerken.

Biz Amerika’daki Türklere bir faydanız olmuyor bari bir zararınız dokunmasın.

Faruk Berksan

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?