Gizemli ışık spiralinin sırrı çözüldü

Video paylaşım sitelerinde dün görüntüleri yayınlanan ve heyecan uyandıran ışık spiralinin nedeni, Rusya’nın kıtalar arası balistik füze denemesi olabilir.

Türkiye, İsrail, Suriye gibi Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra, Azerbaycan ve Ermenistan’dan görülen gizemli ışık, farklı ülkelerde yüzlerce kişinin paniğe kapılmasına neden olmuştu.

Bir anda internete yayılan ışık spiralinin görüntüleri, tartışma yarattı. Bazı insanlar bunun bir UFO olduğunu düşünürken, bazılarının “Suriyeli muhalifler için iyiye alamet” dediği bile görüldü.

Daha sonra, Rus RIA Novosti ajansı, Stratejik Füze Kuvvetleri’nin Topol adlı bir kıtalar arası balistik füzeyi denediğini duyurdu. Ajansa göre, ülkenin güneyindeki Astrahan yakınlarındaki bir rampadan fırlatılan füze, başarıyla hedefini vurmuştu.

GörüntüleriYnetnews’e değerlendiren,İsrail Astronomi Kurumu Başkanı Yigal Pat-El bunun kontrolden çıkmış bir füze olduğunu söyledi. Pat-El’e göre, ışık sipirali, füzeden saçılan yakıttan kaynaklanıyordu.

Tartışmalar, akıllara 2009’da Norveç’te ortaya çıkan gizemli bir ışık spiralini getirdi. Benzer biçimde UFO tartışmaları yaratan bu spiralin daha sonra balistik füze denemesi olduğu ortaya çıkmıştı. . (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?