Göçmenlik Reformu ve ‘Hayalperestler’

Renata Teodoro

Kendilerine “Hayalperestler” adını veren genç yasadışı göçmenler göçmenlik reformu çalışmaları açısından kilit rol oynuyor.

Geçen yıl Başkan Obama, gençlere yarı yasal bir göçmenlik statüsü kazandırdı.

Brezilya doğumlu Renata Teodoro, göçmenlik reformunu tartışan Amerikalı siyasetçilerin kendisini düşünmelerini istiyor: “En azından kendi öykünüzü paylaşmanız önemli. Kim olduğunuzu anlatmanız önemli ki sizi suçlu gibi görmesinler. Onların vergilerini çalmadığınızı, okullarda yerlerini kapmadığınızı anlasınlar ve sizin de onlar gibi sıradan bir Amerikalı olduğunuzu bilsinler.”

Teodoro da bir hayalperest. Bu terim geçen yıl Başkan Obama’nın çıkardığı bir karar sayesinde Amerika’da yaşayabilen, çalışabilen ve okula gidebilen genç belgesiz göçmenler için kullanılıyor.

Teodoro mevcut göçmenlik sisteminin insanlık dışı olduğunu anlatmak için reform taraftarı United We Dream isimli grupla Arizona’ya gitmiş ve 6 yıldır ilk kez annesini görmüş. Teodoro’nın ailesi sınırdışı edilmiş ve onu Amerika’da daha iyi bir hayat kurabilmesi için burada bırakmış.

Buluşma konuya dikkat çekmek için önceden ayarlanmış olsa da ailesiyle sınırdaki çitin arkasından konuşmak Teodoro’yı çok duygulandırmış: “Ona doğru yürüyüp paslı bir çitin arkasından dünyanın en güzel insanı olan anneme sarılamamanın acısını yaşayacağımı hiç düşünmemiştim.

United We Dream’in hazırladığı videoda, hayalperestler göçmenlik yasa tasarısı Senato’dan geçip Temsilciler Meclisi’ne gelmeden önce Florida Senatörü Marco Rubio ile karşılaşıyor.

United We Dream üyesi Julieta Garibay hayalperestlerin 26 eyalette hareketi canlandırdığını söylüyor: “Birçok kişi, yasadışı olsalar da kayıtsız göçmenlerin bir sese ve güce sahip olduğunu ve Kongre üyeleriyle Başkan’ın üzerinde baskı oluşturabileceğini anladı.”

Yasadışı göçmenlere vatandaşlık yolunun açılmasına karşı çıkanlar bunun bir af anlamına geldiğini ve yeni kaçak göçmenleri cesaretlendireceğini söylüyor.

Jack Martin Amerika Göçmenlik Reformu Federasyonu üyesi: “Eğer kaçaklar için af çıkarır ve onları vatandaşlık sürecine sokarsanız, onlar da kendilerini Amerika’ya yasadışı olarak sokan ailelerini Amerika’ya geri getirir. Yani bu affın gelecekte çok büyük etkileri olur.”

Ancak Martin de hayalperestlerin kamu desteği sağlama konusunda başarılı olduğunu kabul ediyor. (VOA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?