Göçmenlik Yasası Senato’dan Geçti

Amerikan Senatosu, ülkede yaşayan 11 milyon kaçak yabancıya kalıcı ikamet ve vatandaşlık yolunu açması beklenen göçmenlik yasasını onayladı.

Göçmenlik Yasası Senato'dan Geçti

Yasa Senato’da 32’ye karşı 68 oyla geçti. Cumhuriyetçi Partili senatörlerin çoğunluğu yasaya onay vermedi.

Yasanın yürürlüğe girmesi için Cumhuriyetçi Parti’nin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nden de geçmesi ve Başkan tarafından imzalanması gerekiyor.

Yasa yürürlüğe girerse, Amerika’ya kaçak gelerek yerleşen 11 milyon yabancının statüsü göçmen haline getirilecek ve bu kişiler birkaç yıl beklemek koşuluyla vatandaşlık başvurusunda bulunabilecek.

Aynı göçmenlik yasası, Amerika’nın güneyindeki Meksika sınırında da kaçak geçişleri önlemek amacıyla güvenliğin attırılmasını öngörüyor. Yasa uyarınca sınırda 20 bin daha devriye görevlendirilecek ve 1100 kilometreyi aşan bir bariyer yerleştirilecek.

Cumhuriyetçi Partili muhalefet, yeni göçmenlik yasasının, Amerika’ya kaçak girerek yasaları çiğneyen kişiler için hazırlanmış bir af yasası olduğunu savunuyor. (VOA)

11 milyon kaçak göçmen için vatandaşlık yolunu açıldı

Göçmenlik yasasını hazırlayan senatörlerden ikisi, Cumhuriyetçi Partili Arizona Senatörü John McCain ve Demokrat Partili New York Senatörü Charles Shumer

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?