‘Göksel Saray’a fırlatıldılar

Çin dün ilk kez Dünya yörüngesine bir kadın taykonot gönderdi. 33 yaşındaki savaş uçağı pilotu Liu Yang’ın iki erkek meslektaşıyla birlikte başladığı son görev, Çin’in uzay programı açısından bir milat niteliğinde.

Çin’in kuzeybatısındaki Gansu eyaletinde, Gobi Çölü’nde bulunan Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi dün yerel saatle 18.37’de (TSİ 13.37) tarihi bir olaya evsahipliği yaptı. Aralarında Liu Yang’ın da bulunduğu üç taykonotu taşıyan Şıncou-9 (Kutsal Taşıt) mekiği, başarılı bir fırlatmanın ardından, Çin tarafından geçen eylülde yörüngeye yerleştirilen Tiangong (Göksel Saray) adlı deneysel modüle doğru yola çıktı. Taykonotlar, küçük bir laboratuar içeren 10.5 metrelik modüle birkaç gün içinde kilitlenecek.

Uzay istasyonu provası

Dünkü fırlatma ile Çin’in 2003’ten beri dördüncü insanlı uzay görevi başlamış oldu. 13 gün sürecek görev, Çin’in 2020’de yörüngeye kalıcı bir uzay istasyonu yerleştirme hedefi yolunda en ciddi prova olarak görülüyor. ABD’nin insanlı uzay programını sonlandırdığı, Rusya’nın ise uzay programında sık sık teknik aksaklıklar yaşadığı bir dönemde Çin’in çalışmaları dikkatle izleniyor.

Lakabı Uçan Küçük Şövalye

Kadın binbaşı Yang, 2010 mayısında ilk kadın taykonot adayı oldu. Devlet televizyonuna göre “mükemmel yetenekleri ve psikolojik nitelikleri” nedeniyle göreve seçildi. Başarıları arasında, 18 güvercinin arasına girip hasar görmesine rağmen kullandığı savaş uçağıyla güvenli bir iniş yapabilmesi gösteriliyor. İnternetteki takma adı “Uçan Küçük Şovalye.” Yang evli, ancak çocuğu yok. Çinli yetkililer uzay yolculuğu bitince çocuk istiyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?