Golden Turk Awards sahiplerini buluyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan başarılı Türkleri ödüllendirmek amacı ile bu yıl ilk kez organize edilen Golden Turk Awards, yoğun ilgi gördü.

30 kişilik juri değerlendirmelere 16 Nisan tarihinde başlayacak. Ödüller Mayıs ayında yapılacak görkemli bir törenle sahiplerine verilecek. Golden Turk Awards düzenleme komitesi üyesi Ekmel Anda, 9 Kasım ? 5 Ocak tarihleri arasındaki dönemde 19 kategoriye yaklaşık 100 başvuru aldıklarını açıkladı.

Başvuruların genellikle en başarılı şirket, en başarılı işadamı, en başarılı akademisyen ve en başarılı girişimci kategorilerinde olduğunu vurgulayan Anda, 13 kişiden oluşan komitenin gelen ilk başvuruları değerlendirmeye alacağını, sonraki aşamada da komitenin seçilen adayları juriye sunacağını ifade etti.

ANDA : “HER TÜRK MUTLAKA KAZANMAK İSTER”

ABD’de ilk kez yapılıyor olmasına karşın ödül törenine gösterilen ilgiden memnun olduklarını ifade eden Anda, tamamen tarafsız, toplumun her kesimini kucaklayan ve birleştirici bir rol üstlenmek istediklerini dile getirdi. Anda, “Yarışmaya katılan her aday mutlaka kazanmak ister. Ancak bizim için bu yarışmanın önemi, ABD’de yaşayan Türk toplumu arasında başarılı ile dikkat çeken isimleri yılda bir kez de olsa biraraya getirmek. Aralarında bir bağ oluşturmak ve Türk toplumunun gurur duyacağı kişileri ödüllendirerek, gelecek nesillere güzel bir örnek teşkil etmesini sağlamak,” diye konuştu.

Juri için seçilen isimleri belirlerken tamamen kendi alanlarında saygın, başarılı ve güvenilir isimler olmasına özen gösterdiklerine vurgu yapan Anda, toplumun her kesiminin temsilini sağlamak için Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, Türk Amerikan Dernekleri Asemblesi, Türk Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası, Turkish American Business Forum, Turkish American Scientists and Scholars Association (TASSA) yönetim kurulu üyesi isimlerin juride yer aldıklarına dikkat çekti. Anda, juride yer alan isimlerin yedisinin profesyonel yönetici, altısının akademisyen, altısının işadamı, beşinin toplum lideri, beşinin aktivist, birinin de devlet adamı olduğuna vurgu yaptı. Yapılan başvuruların 15 Nisan tarihinden itibaren juriye sunulacağını kaydeden Anda, 16 Nisan ? 15 Mayıs tarihleri arasında da www.goldeturkawards.com web sitesinden halk oylaması yapılacağını dile getirdi.

“TÜRK İNSANI ORTAYA ÇIKMAYI PEK SEVMİYOR”

Golden Turk Awards’e aday olan Türklerin daha çok bir tanıdıkları ya da yakınları tarafından aday gösterildiğine dikkat çeken Anda, “Türk insanı yetiştirilme tarzı olarak kendisi ortaya çıkmayı pek sevmiyor. Başvuruların büyük bir kısmının bizzat aday tarafından değil, bir yakınları veya tanıdıkları tarafından yapılmış olması dikkatimizi çekti. Onun için Amerika’da yaşayan Türkleri, başarılı buldukları isimleri Golden Turk Awards web sitesinden aday göstermeye çağırıyorum,” diye konuştu.

Kaynak: Hurriyetusa

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?