Google küresel silah ticaretini “görüntüledi”

Google’ın son projelerinden biri, dünya çapında 1992-2010 yılları arasında yapılan silah ticaretini görüntülemek.

250 ülke ve bölgeye giren ve çıkan hafif silahların görüntülenmesi projesi, Norveç merkezli Oslo Barış Araştırma Enstitüsü’nün inisiyatifiyle gerçekleştirildi.

Oslo Barış Araştırma Enstitüsü tarafından sağlanan veriler, Google’ın tasarım ekibi tarafından bir araya getirildi. Çalışmaya ayrıca Brezilya merkezli Igarape Enstitüsü de katkı sundu. Bireysel silahlanma tartışmalarında işlevsel olan haritada, her ülkenin “hafif silahlar” olarak bilinen alandaki ihracat ve ithalat rakamları ortaya konuluyor.

Bir milyondan fazla veriyle hayata geçirilen yeni uygulamada isteyen hangi ülkeye nerelerden silah akışı olduğunu, senelerine göre görüntüleyebiliyor.

18 YILDA ÇARPICI DEĞİŞİM

Haritada en dikkat çekici ülkelerin başında Türkiye bulunuyor. 1992’de yalnızca 2.5 milyon dolar tutarında ihracat yapılırken, 2010 yılında aynı rakam 75 milyon dolara ulaşıyor. 1992’de 16 milyon dolar hafif silah alımına harcayan Türkiye’nin 18 yılda ithalatı yalnızca 11 milyon dolar artış kaydediyor.

Türkiye’nin hafif silah ve mühimmat sattığı pazar ise oldukça geniş. Latin Amerika ülkelerinden, Afrika’ya, Orta Asya’dan Baltık ülkelerine kadar pek çok pazara Türk firmaları girmiş durumda.

ABD’DE SİLAHLANMA TIRMANDI

Google’ın sunduğu verileregöre 1992’den 2010 yılına kadar ABD hafif silah ve mühimmat satışında, Türkiye’nin aksine ithalatçı ülke haline geliyor. Silah ithalatı bu süre zarfında 272 milyon dolardan 955 milyon dolara ulaşırken, ihracat 455 milyon dolardan, 606 milyon dolara ulaşıyor.

Dünyadaki hafif silahların dörtte üçünün sivillerin elinde bulunduğunu gösteren uygulama bireysel silahlanmanın ulaştığı boyutları gösteriyor. Verilere göre, dünya çapında sivillerin elinde 650 milyon silah bulunuyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?