Google’a Street View uygulaması için 35 gün süre

Google’ın Street View uygulaması için yollarda dolaşan araçlarının, gezdikleri kasaba ve şehirlerde güvenli olmayan kablosuz ağlardan da bilgi topladıkları anlaşıldı. Street View hizmeti için fotoğraf çekerken “yanlışlıkla toplanan” verileri silmek için Google’a 35 gün süre verildi. Aksi durumda dev şirket ceza davalarıyla yüzleşmek zorunda kalacak.

İngiliz ICO (Bilgi Komiserliği Ofisi) henüz konuyla ilgili bir para cezasına hükmetmedi. Ofis, Google hakkında şikayetlerin ve benzer bildirimlerin artmasından sonra wi-fi ağlarından alınan veriler hakkında geçen yıl yeniden soruşturma açtı. Bu soruşturma sırasında, özel bilgiler içeren ek diskler de bulundu.

Google, daha önce topladığı tüm verileri yok etme taahhüdü vermesine rağmen yanlışlıkla muhafaza ettiği ek diskler olduğunu geçen yıl kabul etmişti. ICO, teknoloji devi şirkete, ellerinde daha fazla bilgi ya da disk olduğunu anlamaları durumunda hemen kendilerine bilgi vermeleri gerektiği uyarısında bulundu.

GOOGLE NE YAPTI?

2007 yılında hayata geçen Google Street View, arama şirketinin bugüne kadar ürettiği ve geliştirdiği en iddialı projelerinden biri oldu. Özel kameralar takılmış araçlar kullanarak, dünyadaki tüm yolların neredeyse 8 milyon kilometresinin panoramik görüntülerini oluşturdu ve yayınladı.

Fakat 2010 yılında ismi açıklanmayan bir Google mühendisi, mevcut programın içerisine şifre ile korunmayan kablosuz internet bağlantılarına sızan ve bilgi toplayan bir yazılım ekledi. Toplanan bilgilerin içinde kişisel e-postalar ve benzeri hassas konular olduğu tespit edildi.

Google, yapılan ilk açıklamada bu verileri toplamak gibi bir planları olmadığını ve söz konusu mühendisin bu konuda bağımsız hareket ettiğini söyledi. Ancak, daha sonra şirketin en az bir üst düzey yöneticisinin bu durumundan haberdar olduğu anlaşıldı. Bugün gelinen son noktada, uluslararası otoritelerin çoğu, bu özel hayat ve bilgi ihlalinin üst yönetim tarafından verilmiş bir karar olmadığı, aksine şirketin alt seviyesindeki bir özensiz yönetim şekli yüzünden gerçekleştiği noktasında hem fikir.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?