Gorbaçov ol dedik Miloseviç oldu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye lideri Beşar Esad’a ABD üniversitesinden seslendi: “Geçen yıl Esad’ın Suriye’nin Gorbaçov’u olmasını istedik ama o Suriye’nin Miloseviç’i olmayı tercih etti. Biz Türkiye olarak, herkes sessiz dursa, herkes seyirci kalsa bile, bölgemizdeki bir katliama seyirci kalmayacağız.”

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’nin başkenti Washington’da temaslarını sürdürdü. George Washington Üniversitesi’nde öğrencilere hitap eden Davutoğlu, konuşmasının büyük bölümünü 11 aydır süren rejim karşıtı isyanın hız kazandığı Suriye’ye ayırdı. Suriye’deki krizin çözümü için bir uluslararası platform oluşturmak istediklerini ve şu anda çeşitli ülkelerle bunun istişarelerini yürüttüklerini belirten Davutoğlu şunları söyledi:

Evet, 9 yıl iyi ilişkimiz vardı çünkü o zaman (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad kendi halkına karşı savaşmıyordu. Biz geçen yıl Esad’ın Suriye’nin Gorbaçov’u olmasını istedik ama o Suriye’nin Miloşeviç’i olmayı tercih etti. Sorun bu.

Beşar Esad’la 7 saat görüşme yaptığım geçen Ağustos’tan bu yana, reformlar konusunda bir yol haritası üzerinde anlaştık. Ama maalesef bunları yerine getirmedi ve ikili diyaloğun etkili sonuç vereceğine dair umudumuz artık kalmadı.

Bir şehir (Suriye ordusunun kuşattığı ve bombaladığı bildirilen Humus) gün be gün çöküyor, aynı (1990’larda) Saraybosna’da olanlar gibi. Bu bizim etik ve vicdani sorumluluğumuz.

Davutoğlu, oluşturulması planlanan yeni platform hakkında da, “Demokratik Suriye’nin Dostları olabilir ya da başka bir ad olabilir. Tüm bu kararlar istişareler sonucunda alınacak. Önemli olan şey, Suriye halkıyla uluslararası dayanışmayı, Esad rejimine baskıları devam ettirmemiz” diye konuştu.

Davutoğlu, PKK ile mücadele konusunda ise“Tüm fikirlere hoşgörü gösterebiliriz ama hiç kimse terör saldırılarına müsamaha göstermez” dedi.

Suriye ordusundan 40 bin asker kaçtı

BAKAN Davutoğlu, Washington’daki temasları kapsamında ABD Kongresi’nin önde gelen temsilcileriyle de bir araya geldi. Suriye’den Irak’a, İran’ın nükleer programından Arap Baharı ve Kafkaslar ile Balkanlar’a birçok konunun gündeme geldiği, tüm gün süren toplantıların ardından, Davutoğlu ile görüşen senatörlerden olan ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi Kıdemli Üyesi John McCain gazetecilere konuştu. McCain, Davutoğlu’nun kendisine Suriye ordusundan firar eden asker sayısının 40 bine ulaştığını söylediğini belirterek, “Şaşırdım. Sayının bu kadar büyük olduğunu bilmiyordum. Bu askerlerin bazıları evine kaçmış, bazıları muhalif güçlere katılmış. Her halükarda durum kötüleşiyor” dedi. McCain, Rusya’nın “daha yapıcı bir rol” oynaması için Türkiye’nin de çalıştığını, fakat bunun sonuç verip vermediğini bilmediğini de belirtti.

Bilgi notu

Sırp lider Slobodan Miloseviç’in desteklediği yerel güçler 1990’ların başında Bosna’da katliamlara girişirken, Rusya BM’deki veto kartıyla Belgrad rejimini korumuştu. Bundan ders alan NATO, yıllar sonra Kosova’ya tek taraflı müdahale etmişti. Reformlarıyla tanınan Mihail Gorbaçov ise SSCB’nin son lideriydi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?