Gözler cinselliğin aynası

New York, Ithaca Üniversitesi’de görevli araştırmacılar Gerulf Rieger and Ritch C. Savin-Williams, ilginç bir deneye imza attı. Araştırmacılar, göz bebeklerinin erotik uyarıcılara karşı tepki göstererek cinsel tercihleri ele verebildiğini ortaya çıkardı.

Hatta yöntem, 50’li ve 60’lı yılllarda Kanada hükümeti tarafından, milletin bütünlüğüne tehdit olarak görülen eşcinselleri tespit için kullanılmıştı. Ancak bu araştırmalar yeterli sonucu vermekten uzaktı çünkü göz bebekleri ışık ya da ölçüm aletiyle arasındaki mesafe gibi bir çok farklı etkene tepki veriyordu. Bunun üzerine, Rieger ve Savin-Williams, modern teknoloji ürünü monitör kızıl ışınlarını kullanarak, 165 erkek ve 160 kadın üzerinde ölçüm yaptı. Birer dakikalık kadın ve erkek orgazm videoları seyrettirilen deneklerin göz bebeklerinin tepkileri kaydedildi.

Erkek gözü faltaşı gibi açılıyor

Araştırmanın sonucunda heteroseksüel erkeklerin göz bebeklerinde, kadınlara oranla çok daha fazla büyüme görüldü. Heteroseksüel kadınlar ve biseksüel erkekler iki videoya da tepki verirken, homoseksüel kadınlar ile heteroseksüel erkekler ise hemen hemen aynı tepkileri verdiler. Bulgular aynı zamanda erkek ve kadınların farklı biyolojik tepkileri olduğu tezini destekledi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?