Green Card başvurusu nasıl yapılır?

Amerika’da süresiz oturma izni, çalışma izni ve buna benzer vatandaşlık haklarına sahip olabileceğiniz ”Green Card” başvuruları başladı. 

4 Ekim Salı günü başlayan başvurular 5 Kasım Cumartesi günü saat 12.00’ye kadar devam edecek. 2013 Green Card başvurularında kâğıt başvurular kabul edilmeyecek, programa katılmanın tek yolu elektronik başvurma işlemi.

Her yıl 55 bin kişiye Green Card imkanı sağlayan Amerika Birleşik Devletleri hükümeti 2013 yılı başvurularında bu sayıyı 50.000 ile sınırlı tutacağını ilan etti.

Nasıl Seçiliyor ?

Başvuru şartlarını sağlayanların online olarak yaptıkları başvurular ve bilgisayar ortamında yapılan kura ile Green Card sahibi olanlar belirleniyor. Vizeler altı coğrafi bölgeye hiçbiri toplam sayının %7’sini aşmayacak şekilde dağıtılıyor.

Ayrıca geçtiğimiz beş yıl boyunca Birleşik Devletler’e 50.000’den fazla göçmen göndermiş olan ülkelere vize verilmiyor. Bu yıl örneğin Çin, Güney Kore, Brezilya, Kanada ve Pakistan dâhil olmak üzere 19 ülkeye Green Card verilmeyecek.

Başvuru Şartları

Başvuru şartları oldukça basit: Uygun ülkelerden birinin yerlisi olmanız ve eğitim ya da meslek deneyimi koşullarını sahip olmanız yeterli.

Uygun ülkelerden birisinin yerlisi olmak; çoğu hallerde bu doğduğunuz ülke manasına gelmekte. Ancak Çin, Güney Kore, Brezilya, Kanada ve Pakistan gibi kuraya katılamayan ülkelerden birinde doğduysanız, anne veya babanızın doğduğu ülkeler üzerinde de değerlendirilmeye tabi tutulmayı talep edebiliyorsunuz. (Elbette anne ve babanız sizin doğduğunuz ülkeden farklı bir ülkede doğmuş olmalı.)

Aynı durum eşiniz için de geçerli ancak eşinizin üzerinden başvuru yaptığınız takdirde formda eşiniz ile beraber isminiz olması gerekiyor ve vizenizi aldıktan sonra ülkeye beraber giriş yapmak zorundasınız.

Kuraya katılmak için gerekli olan eğitim şartı ise lise ya da dengi bir okuldan mezun olmuş olmanız. (yönergede 12 yıllık eğitim görmüş olmak diye geçiyor) Lise mezunu değilseniz şayet son beş yıl içerisinde eğitim, deneyim, veya uzmanlık gerektiren bir işte en az iki yıllık bir iş deneyiminiz olması gerekiyor.

Bu şartları sağladığınız takdir de kuraya başvuru yapabilirsiniz. Online olarak yaptığınız başvurudan sonra size verilecek teyit numarasını saklamanız çok önemli çünkü Göçmenlik bürosu kazanan kişileri web sitelerinden duyuracak. Ayrıca teyit numarasını kaybedenlere yeni bir numara verilmeyecek.

Başörtüsüne Vize

Başvurularda en çok dikkat edilmesi gereken husus forma ekleyeceğiniz fotoğraf. Uzun uzadıya tarif edilen fotoğraf seçiminde, başın duruşu, fon, fotoğrafın formatı, pikseline kadar bütün detaylar tüm ayrıntıları ile tarif edilmiş.

Fotoğrafta yüzü kapatan tüm nesneler gözlük, şapka vb kabul edilmezken başörtülü fotoğraflar kabul ediliyor. Başörtüsü ya da dini inançları gereği takılan şapka ve örtü haricindeki tüm aksesuarların çıkarılması gerekiyor.

Fotoğrafta istenilen nitelikler şöyle;

-Baş dik olmalı ve doğrudan fotoğraf makinesine bakıyor olmalıdır.
-Fonun açık renk, desensiz bir zemin olması gerekmektedir.
-Fotoğrafın net olması gerekmektedir.
-Fotoğrafta güneş gözlüğü veya benzeri yüzü kapatan nesneler kullanılırsa fotoğraf kabul edilmez.
-Fotoğrafta başörtüsü veya şapka giyilmesi sadece dini inançlar sebebiyle giyiliyorsa kabul edilecektir. Bu durumda dahi kişinin yüzünün hiçbir kısmı kapanmamalıdır.

Elektronik Formda İstenilen Bilgiler

Green Card başvurusunda oldukça basit bilgilerinizi girmeniz isteniyor. Bu bilgiler;

-İsim
-Doğum tarihi
-Cinsiyet
-Doğduğunuz şehir
-Doğduğunuz ülke
-Katılık fotoğrafları
-Posta adresi
-Yaşamakta olduğunuz ülke
-Telefon numarası (isteğe bağlı)
-Elektronik posta adresi
-Eğitim seviyesi
-Medeni hal
-Çocukların sayısı
-Eş bilgileri
-Çocukların bilgileri

Kullanacağınız fotoğrafın önceden uygun olup olmadığını kontrol etmek için bu siteye gitmelisiniz.

Başvuru formuna ise şuradan ulaşabilirsiniz. 

 

3 YORUM

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?