Gripin Los Angeles Konseri Öncesi Röportaj

Gripin Los Angeles Konseri Öncesi Röportaj.

Ayşe Şebnem Sarı Önerbay Gribin Grubuyla Los Angeles Konseri Öncesi Röportaj yaptı.

Gripin Los Angeles Konseri Öncesi Röportaj

Gripin grubu yeni albüm çalışmaları öncesi her yıl geleneksel olarak düzenledikleri Amerika turnesi kapsamında Los Angeles’ta Konser verdi.

Ekim ayının ilk haftası Amerika turnesine çıkan Gripin grubu, Amerika’nın Pittsburg, Philadelphia, New York, San Francisco, Chicago, Los Angeles, Boston eyaletlerinde konser verdi.

Ayşe Şebnem Sarı Önerbay, Gripin Grubuyla Los Angeles Konseri Öncesi Röportaj yaptı.

Gripin Grubu hakkında bilgi

Gripin grubu ne zaman ve nasıl kuruldu?

1999 İstanbul’da kurulan ve Birol Namoğlu, Murat Başdoğan, Evren Gülçığ, İlker Baliç, Arda İnceoğlu isimlerinden oluşan Gribin grubu, cower parçalarla müzik piyasasına giriş yaptıktan sonra; 2007 yılına gelindiğinde kendi adlarını verdikleri Gripin albümü ile asıl şöhreti yakaladılar.

Gripin Grubu, 1999 yılında İstanbul’da kuruldu. 2000 yılında dünyanın farklı yerlerinde konserler veren Cake, Wayne Hussey, Skin, Shad 7, Reamon, Placebo, Myslovitz, Evenescence gibi grupların Türkiye konserlerinde ön grup olarak yer aldı.

2001 yılının başlarında şu andaki profesyonel kadrosunu oluşturdu. Cower parçalarla müzik dünyasına girmişlerdi.

2000 – 2004 yılları arasında Bronx isimli barda çalmaya başladılar.

İlk bestelerini 2003 Tuborg Modern Rock Festivali için oluşturdular. Bu festivalden sonra Gripin Grubu’nun ilk albümü olan “Hikayeler Anlatıldı” nın kayıtları başlamıştır.

2005’te bu albüme iki yeni şarkı eklendi ve eski albümdeki şarkıların akustik versiyonları da yeni albümde yerini buldu. Ardından Ülker Roko Festivali ile 21 şehri dolaşarak kendilerini tanıttılar.

2007 yılında kendi adlarını verdikleri “Gripin” albümüyle büyük beğeni topladılar ve kazandıkları ödüllerle bu işi ne kadar iyi yaptıklarını göstermiş oldular.

Bu ödüller arasında Altın Kelebek yılın en iyi grubu, Powertürk Müzik Ödülleri, 2008 En İyi Şarkı Ödülleri ve daha birçok ödül yer almaktadır.

Ayrıca 2011’de TRT Müzik Ödülleri’nde Duman, Manga, Mor ve Ötesi ve Yüksek Sadakat gibi Türkiye’nin sevilen grupları arasından ipi göğüsleyerek “Yılın Grubu” olmuşlardır.

Dünyanın saygın ve en büyük müzik festivali olan SXSW’te ülkemizi temsil eden Gripin; 2000’in üzerinde grubun katıldığı festivaldeki başarısıyla öne çıkan ilk gruplar arasına girerek, tüm dünyanın önemli müzik dergilerinden birisi olan Billboard’ta yer aldı.

Gripin Grubu, 2010 yılında çıkardıkları “M.S.05.03.2010” albümü ile büyük bir yol kat ettiler. Albümde yer alan Beş, Durma Yağmur Durma, Sen Gidiyorsun, isimli şarkılarını kliplendirdiler. Bu albümün ardından “Sensiz Olmaz Galatasaray”  isimli single’ını yayınladılar. Bu single’ı Uçurum dizisi için yaptıkları “Masum Kalmak İçin” isimli ikinci bir single takip etti.

2012’deYalnızlığın Çaresini Bulmuşlar” albümüyle karşımıza çıkan Gripin, bu albümdeki şarkılarını kliplendirmektedir. Albümle aynı adı taşıyan taşıyan şarkısının ardından en son “Aşk Nerden Nereye” isimli şarkısına klip çekmişlerdir ve bu şarkılar, müzik programlarında en çok çalan şarkılar arasına girmiştir.

Gripin Grubu İsimleri: Vokalde Birol Namoğlu yer alır. Elektrik ve akustik gitarlarda Murat Başdoğan bas ve akustik gitarlarda Evren Gülçığ onlara katkı sağlar. Ayrıca  davulda  İlker Baliç, piyanoda ise Arda İnceoğlu grubu bütünler.

Gripin Grubu’nun şarkılarında sıkça yalnızlık, hüzün, ayrılık temaları işleniyor. Bu melankolik şarkılarda kendinizden bir şeyler bulabiliyorsunuz. Ayrıca Gripin’in başarısı büyük ölçüde şarkıyı dinleyiciye hissettirmelerinden kaynaklanıyor.

Gripin Grubu albümleri:

2004 – Hikayeler Anlatıldı,
2007 – Gripin,
2010 – M.S. 05.03.2010,
2012- Yalnızlığın Çaresini Bulmuşlar

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?