‘Guantanamo mektupları’ iç burkuyor

İşkenceleriyle ünlenen Guantanamo hapishanesindeki, son “İngiltereli” mahkumun eşine yolladığı mektuplar yaşanan acıyı gözler önüne seriyor.

ABD’nin Küba’da bulunan Guantanamo tutuklu kampında 10 yıldırtutuklu bulunanSuudi Arabistan asıllı Şakir Amir’in mektuplarında yer alan, “Lütfen bana eski yöntemlerle işkence yapılsın… Burada bizi hemaklen hem de fiziksel anlamda yok ediyorlar ancak hiçbir iz bırakmıyorlar” sözleri, tepkiye yol açtı.

Amir’in hücresinden yazdığı mektuplar ilk kez Independent tarafından yayımlandı.

Şu an 45 yaşında olan Amir, beş yıl önce İngiltere’de İngiliz bir kadınla evlenerek dört çocuk babası oldu, ancak en küçük oğlunu henüzhiç göremedi.

Geçen yıllar boyunca, vücut ağırlığının yüzde 40’ını kaybeden Amir hakkında,Bush yönetimi 2007’de, Obama yönetimiyse 2009’da, aklanması ve salıverilmesi yönünde karar verdi. Buna rağmen hala serbest bırakılmayan Amir’in tutukluluğuna son verilmesi için İngiltere defalarca talepte bulundu.

GUANTANAMO’DA MAHKUMLARA BÖYLE DAVRANILIYOR / FOTO GALERİ

EŞİNE DURMADAN MEKTUP YAZDI

Independent’ın, Amir’in eşine yazdığı mektuplardanalıp yayımladığı bazıalıntılar şöyle:

“Ağustos 2002 – Yazmaktan elim ağrıyor, sırtım tutuldu. Yaşlanıyorum. 41 yaşındayım ama 50 gibi hissediyorum. Romatizmam ve böbrek rahatsızlığım var. İşitmede, görmede sorun yaşıyorum.”

“Mart 2005 -Yaşamımın ruhusun. Kalbimin seçtiğisin. Gözümün nurusun… Benim için ne kadar önemli olduğunu bilemezsin. Sen kırılırsan ben de kırılırım. Sen güçsüzleşirsen ben de güçsüzleşirim. Ölürsen ölürüm. Ruh eşimsin. Güçlü durmana ihtiyacım var.”

“Ağustos 2008 – Sevgilim, evet çok kilo kaybettim, evet çok hastalığım var, görmem bozuldu, kemiklerim ağrıyor ve saçlarım beyazladı. Evet, yaşlandım. Ama kalbim hala genç, zihnim güçlü.”

HİÇ MAHKEMEYE ÇIKMADI

Amir’in avukatı, müvekkili hakkında hiçbir suç ortaya konulamadığı gibi, şu ana dek mahkemeye çıkarılmadığını belirtiyor.

Guantanamo hapishanesinden sızan bilgilere göre, Amir, Afganistan’da Tora Bora da dahil olmak üzere bazı çatışmalarda Afgan askeri birliklerini yönetmekle suçlanıyor. Bu dönemde, ailesine El Kaide’nin eski lideri Usame Bin Ladin tarafından maddi yardım yapıldığı da öne sürülüyor.

İnsan hakları savunucuları,Amir ve onun durumundaki diğer Guantanamo mahkumlarının salıverilmesiiçin yıllardır protesto gösterileri düzenliyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?