Gül, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile Görüştü

Abdullah Gul Ban Ki-moon

Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül, New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüştü.

BM Genel Kurulu toplantıları için bulunduğu New York’ta, BM Genel Sekreteri Ban ile görüşen Cumhurbaşkanı Gül, Suriye’de krizden çıkılmasını sağlayacak kapsamlı bir siyasi stratejinin belirlenmesi gerektiğinin altını çizerek, BM’nin itibarı ve güvenilirliği açısından artık somut adım atılmasının vaktinin geldiğini söyledi. Görüşmede ayrıca, Kıbrıs meselesi ve İsrail ile Filistin arasındaki görüşmeler de ele alındı.

“BM’NİN İTİBARI VE GÜVENİLİRLİĞİ İÇİN ARTIK SOMUT ADIM ATILMALI”

Cumhurbaşkanı Gül, görüşmede, Suriye’deki kimyasal silahların temizlenmesine ilişkin anlaşmanın olumlu olduğunu belirtirken, meselenin sadece kimyasal silahlar olmadığını söyledi. Suriye’de krizden çıkılmasını sağlayacak kapsamlı bir siyasi stratejinin belirlenmesi gerektiğini anlatan Cumhurbaşkanı Gül, BM’nin itibarı ve güvenilirliği açısından artık somut adım atılmasının vaktinin geldiğini söyledi.

“TÜRKİYE’NİN KIBRIS KONUSUNDA KAPSAMLI ÇÖZÜM İRADESİ NETTİR”

Kıbrıs konusundaki görüşlerini de aktaran Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin kapsamlı çözüm iradesinin net  olduğunu, bu yaklaşımın Kıbrıslı Türkler tarafından da paylaşıldığını anlattı. Cumhurbaşkanı Gül, Rum tarafının bu adımlara karşılık vermesi halinde çözüm yolunda ilerleme sağlanacağını söyledi.

“FİLİSTİN-İSRAİL ARASINDAKİ GÖRÜŞMELERİ DESTEKLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Gül, ayrıca, Filistin ile İsrail arasındaki görüşmelere desteğini de ifade etti.

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?