Gül’den “ayağınızı denk alın” mesajı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi’nde kabul edilen Ermeni tasarısıyla ilgili olarak, “Türkiye tehdit ve baskıyla hiçbir zaman inanmadığı bir şeyi kabul etmez. Bu karar Türkiye’nin bölgedeki barışçı çabalarına zarar veriyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin 127. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen ‘Akademi Özel Ödülleri Töreni’ne katıldı. Tören öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını değerlendiren Gül, Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi’nde kabul edilen sözde Ermeni soykırımı tasarısına ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye tehdit ve baskı ile hiçbir zaman inanmadığı bir şeyi kabul etmez. Bu karar Türkiye’nin bölgedeki barışçı çabalarına zarar veriyor” diye konuştu.

Tasarının kabul edilmesi karşısında bir girişim olup olmayacağı yönündeki bir soruyu yanıtlayan Gül, kararın Türk milleti nezdinde hiçbir itibarı olmadığını ifade etti. Gül, “ABD gibi bir ülkenin kongresinde siyasetçiler nasıl oy kullanır? Bulundukları bölgenin diasporanın üç beş oyunu almak için müttefiki olan bir ülkenin aleyhinde oy kullanacak kadar vizyon sahibi olmayan siyasetçilerle karşı karşıyayız. Türkiye aleyhinde oy kullananlara sorsanız bahsi geçen olayla ilgili üç dakika konuşamazlar. Nerde oldu, nasıl oldu, ne yapıldı, ama sadece üç beş oy için yapıyorlar. Bu şöyle kaygı verici; dünyaya yön verme iddiası olan bir ülkenin siyasetçileri eğer böyle davranıyorsa bütün dünyayı ilgilendiren olaylarla nasıl baş edecekler? Şu bir gerçek ki Türkiye tehdit ve baskı ile hiçbir zaman inanmadığı bir şeyi kabul etmez. Bu karar Türkiye’nin bölgedeki barışçı çabalarına zarar veriyor” diye konuştu.

Kaynak: Internethaber

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?