Gülen sorusu Arınç’ı kızdırdı: “CHP’ye de sordunuz mu?”

Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği’nde basın toplantısı yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı bir soru kızdırdı.

Basın toplantısında bulunan bir gazetecinin “ABD ziyareti çerçevesinde Fethullah Gülen Hoca ile görüşme imkanınız oldu mu?” sorusuna tepki gösteren Arınç, “Hayır, böyle bir temas düşünmedik de olmadı da, niçin sordunuz?” diye yanıtladı.

“CHP Heyeti’ne Gülen’le görüştünüz mi diye sordunuz mu?”

Gazetecinin “seçim döneminin yaklaşması ve Gülen hakkında bugünlerde tartışmaların bulunması nedeniyle soruyu meşru gördüğünü” belirtmesi üzerine Arınç, “CHP heyeti geldiğinde de ona da böyle bir soru sordunuz mu? Daha önce CHP heyeti geldi, merak edip onlara da böyle bir soru sordunuz mu? Washington’a yakın Pennsylvania, acaba ziyaret düşünüyor musunuz diye. Bana soruyorsunuz, bu merak edilecek bir konuysa, Türkiye’den gelen diğer siyasetçilere niye sormadınız diye aklıma geliyor” diye konuştu.

“Time Square ziyaretimi niye sormadınız?”

Arınç, gazetecinin “sorunun mahsuru olup olmadığı” yönündeki sorusu üzerine, şunları söyledi:
“Ben size bugün ne yaptığınızı, hangi sokaktan geçtiğinizi veya kiminle görüşüp, çayını içtiğinizi soruyor muyum, sormuyorum. Böyle bir ihtiyaç duymuyorum. Yani temaslarımızı size söyledim, bunun dışında bana ayrıca filan kişiyi ziyaret ettiniz mi diye sorarsanız, çok garipsediğimi ifade etmeliyim. Açıklıkla söylüyorum ki programım dışında herhangi bir temas söz konusu değil ama bunu bana niçin sorduğunuzu da az-çok anlayabiliyorum.”

Bakan Arınç, daha sonra “Time Square’i niye sormadınız?” diyerek espri yaptı.

“Basından Gülen cemaatinin baskısı altında olduklarına dair bir şey duymadık”

Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Arınç, “Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre’ın ‘Gülen cemaatinin özellikle basın ve yargı üzerinde çok büyük baskısı var’ yönündeki demecine yönelik değerlendirmesini sorulması” üzerine, böyle bir demeçten haberinin olmadığını, ancak iddialı bir konu olduğunu ve üzerinde durmak gerektiğini kaydetti.

Türkiye’de basının şu anda çok güçlü olduğunu ifade eden Arınç, yazılı basında milyonlarca tiraj yapan gazeteler bulunduğunu, radyo-televizyon yayıncılığında da her kanalın izleyici kapasitesine sahip olduğunu ve tüm basın organlarının kendi görüş ve yayın ilkeleri doğrultusunda yayınlarına bugüne kadar devam ettiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hiçbirinden şunun veya bunun baskısı altında olduklarına dair herhangi birşey söylenmedi. Sadece bazı yayın grubunun patronları, hükümetle aralarında itilaf olduğunu söylediler. Bu da eskiden beri konuşulan Doğan grubu ile hükümet arasında bir baskının ve etkisinin söz konusu olduğudur. Ama o da en azından iki yıldan bu yana konuşulan bir konu değil.

Fethullah Gülen’in ne şekilde basın üzerinde etki kurduğunu AB’de çok önemli görevde olan bir insan, ne kadar böyle bir rahatlıkla söyleyebilir, doğrusu metni görmem lazım. Ama böyle bir endişe varsa, bunu giderici bir çalışma yapılabilir.”

USASABAH

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?