Güney Afrikalı gazeteciye HIV şoku

Güney Afrikalı bir gazeteci HIV pozitif olduğu gerekçesiyle çalıştığı El Cezire’den kovulduğunu ve Katar’dan sınır dışı edildiğini açıkladı.

İsmi açıklanmayan gazeteci, AFP haber ajansına email üzerinden yaptığı açıklamada, oturma izni almak için bazı tıbbi testlerden geçtiğini ancak HIV taşıdığını aylar sonra tıbbi kartı basıldığında öğrendiğini belirtti.

El Cezire’nin internet sitesinde Ekim 2010’da üst düzey editör görevinde bulunan gazeteci yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Ertesi gün El Cezire’nin insan kaynakları departmanı beni çağırdı. Ertesi sabah saat 7’ye kadar kendilerine bir rapor vermemi istediler. El Cezire’nin bir yetkilisi beni arabayla bir hapishaneye götürdü. Orada gözaltına alındım.”

Gazeteci, ertesi gün sınır dışı edildiğini söyledi.

KONU ILO’YA GİDECEK Mİ?
Çıkar gözetmeden hukuki danışmanlık yapan Section 27, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)delegasyonuna, HIV taşıyan yabancıların ülkeye girişine izin vermeyen Katar hakkında bir şikayette bulunma önerisini getirdi.

El Cezire sözcüsü ise “Yeni bir ülkeye taşınan bir çalışanımız o ülkenin göç gerekliliklerin yerine getirmek zorunda. El Cezire bütün çalışanlarına ortak fırsat veren bir kurumdur ancak belli ki ulusal düzenlemeleri aşması mümkün olmuyor” dedi.

Section 27, Katar’ın HIV taşıyan kişilerin ülkeye girişine izin vermemesinin uluslararası hukukun bir ihlali olduğu görüşünde.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?