Güney Kaliforniya’da Çanakkale Deniz Zaferimizi Anma Gecesi Düzenlendi

Los-Angeles-Canakkale-Sehitlerini-Anma-

Güney Kaliforniya’da Çanakkale Deniz Zaferimizi Anma Gecesi Düzenlendi. Çanakkale Deniz Zaferimizi Anma Gecesi Los Angeles’ta düzenlendi.

Güney Kaliforniya’da Çanakkale Deniz Zaferimizi Anma Gecesi Düzenlendi

Güney Kalifornia Türk Amerikan Derneği ATASC ve Los Angeles Türk Amerikan Derneği LATAA‘nın önderliğinde, Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu ve Türk Amerikan Dernekleri Kurulu Başkanı Ergun Kırlıkovalı’nın desteği ATASC eski Başkanı Dr. Vega Sankur, ATASC Başkan Yardımcısı Burcu Tansu, LATAA Başkanı Ahmet Önerbay ve daha birçok dernek yöneticisinin aktif organizasyonu ile, Los Angeles Üçüncü Caddedeki Mama’s Secret adlı Türk lokantasında çok anlamlı ve duygu yüklü bir gece düzenlendi.

Aydin Topcu Canakkale
Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu

Geceye Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu, Muavin Konsolos Tolga Arslan, Ticaret Ateselerimiz Gürkan Süzer ve Murat Gören, OCTAA Başkanı Dr. Javid Hüseynov, TALL eski Başkanı Naime Berköz, USC Türk Öğrenci Derneği Başkanı Merve Yurdacan, TADF Temsilcisi Ahmet Atahan, Alaturka Gazetesi Sahibi Evren Uğurbaş, LATAA Başkan Yardımcı Yasemin Elmas, TALL eski Başkanı Dilek Turumtay, eski Los Angeles Kültür ve Turizm Ateşesi Erdal Aktan yanında kalabalık bir Türk Amerikalı vatandaş grubu da katıldı.

Vega Sankur Canakkale
ATASC eski Başkanı Dr. Vega Sankur

Dr. Vega Sankur’un açılışın yaptığı ve güzel şiirler okuduğu program, Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu’nun günün anlam ve önemini anlatan konuşması ile sürdü

Ahmet Onerbay Canakkale Anma
LATAA Başkanı Ahmet Önerbay

Ardından söz alan LATAA Başkanı Ahmet Önerbay, 18 Mart Çanakkale Zaferimizin tarihi arka planını ve zaferin nasıl kazanıldığını anlattı.

Ergun Kirlikovali Canakkale Anma
Türk Amerikan Dernekleri Kurulu Başkanı Ergun Kırlıkovalı

Sonra mikrofona gelen Türk Amerikan Dernekleri Kurulu Başkanı Ergun Kırlıkovalı, Çanakkale Zaferimizin müttefik kuvvetler için ne anlama geldiğini belirtti ve günün “Tüm Şehitlerimizin Günü” olması nedeniyle İstiklal savaşımızda, Kore’de, Kıbrıs’ta, Ortadoğu’da, Balkanlarda, Asya, Afrika ve Avrupa’da Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti için canını veren, kanını döken tüm şehitlerimizi hatırlattı.

Ergun Kirlikovali Merve Yurdacan Dilek Turumtay
Türk Amerikan Dernekleri Kurulu Başkanı Ergun Kırlıkovalı, USC TURKSA Başkanı Hayriye Merve Yurdacan

Bu arada Ermeni terörüne kurban verdiğimiz onlarca diplomat şehidimizi ve PKK terörüne kurban verdiğimiz yüzlerce öğretmeni, askeri, polisi ve vatandaşı da unutmadı.

Vedat Gursoylu Canakkale Anma
Vedat Gürsoylu

Gecenin sonunda Vedat Gürsoylu sazıyla “Çanakkale İçinde” türküsünü çalarken tüm dinleyicilerin koro halinde türküye katıldığı izlendi. Ardından da “Hey Onbeşli” türküsu aynı coşku ile söylendi. Burada “onbeşli” eski takvimle 1315 doğumlu demektir ki bu da 1899 yılında doğanlar demektir, yani 16 yasındayken askere alınıp, 1915 te Çanakkale’ye gönderilen ve bir daha geri dönmeyenler o asıl, o sessiz, o muhteşem çocuklar… Yaşanmamış gençlikler… Mehmetçikler…

Cannakkale Los Angeles Anma

Gece irmik helvasının dinleyicilere dağıtılması ile tavan yaptı. Duygu yüklü anlar yaşayan vatandaşlar “Seneye bir üniversitede 400-500 kişinin katılımı ile çok daha güçlü bir şekilde hatırlayalım 18 Martı diyerek mutlu ama hüzünlü bir şekilde vedalaştılar.

canakkale-icinde-los-angeles

Türk Bağımsızlık savaşının dönüm noktalarından biri, belki de baslangıcı, olarak tarihe yazılan Çanakkale Zaferi’nin 98 inci yıl dönümünü kutlarken Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu yüce önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bağımsızlık için canlarını feda eden Şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla andılar. Yokluk ve acılar içinden doğan muhteşem Türkiye Cumhuriyetini çok sevdiklerini, çok saydıklarını haykırdılar. “Ne mutlu Türküm diyene!” sedaları arasında anavatına gönülden bir selam yolladılar.

Burcu Tansu Canakkale Anma
ATASC Başkan Yardımcısı Burcu Tansu

18 Mart Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun !

Ergun KIRLIKOVALI & ALATURKAONLINE / Los Angeles

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?