Güvenilecek tek tarayıcı o

IE, Chrome, Firefox ve Safari… Tümünü teste soktular; biri dışında hepsi sınıfta kaldı.

Fraunhofer Enstitü’sünün Güvenli Bilişim Teknolojileri çalışması için yaptığı bir araştırma, uzun süreli web gezintisinde hiçbir tarayıcının güvenliği garanti edemeyeceğini gösterdi.

Testte en yüksek başarıyı saldırıların yüzde 39.1’ini savuran IE9 kazanırken, IE8 yüzde 34.1 ile onun hemen arkasında geliyor. İki haneli rakamlara ulaşabilen diğer bir tarayıcı Chrome ise saldırıların sadece yüzde 11.1’ini karşılayabildi. Safari 5 yüzde 9.2 ve Firefox 6 yüzde 8.1 ile testi son sıralarda tamamlıyorlar. Opera ise, bu araştırmada yer almamış.

Test sırasında tarayıcılar sadece 261 zararlı içeren site ile başa çıkmakla kalmayıp aynı zamanda virüs ve trojanların indirilmesine de direnmek zorunda kaldı. Düşük puan alan Chrome, Safari ve Firefox’un ortak yönü Google’ın Güvenli-Gezinti-Teknoloji’sini kullanmaları. Internet Explorer ise Microsoft’un SmartScreen Filtresini kullanıyor.

Fraunhofer Enstitüsü, bir zararlının davranışının her an değişebileceğini ve bu sıralamanın gelecek testlerde değişebileceğini de araştırmasına not düşüyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?