Ha başörtüsü, ha kapüşon

ABD’de Floridalı siyahi bir gencin katilinin tutuklanmamasına isyan sürerken, ülke bir ırkçı cinayetle daha sarsıldı. Irak göçmeni bir kadın bijon anahtarıyla dövülerek öldürüldü ve yanına “Ülkene dön, terörist” notu bırakıldı. Trayvon’un kapüşonu ve Shaima’nın başörtüsü, ırkçılık karşıtı tepkinin sembolü oldu.

ÖZELLİKLE 1960’larda doruğa çıkan ırkçı gerilim ABD’ye geri mi dönüyor? Floridalı mahalle bekçisi George Zimmerman 26 Şubat’ta 17 yaşındaki siyahi genç Trayvon Martin’i öldürdü. Mahallede birçok evin soyulduğunu ve kapüşonlu Trayvon’u “şüpheli” gördüğü için vurduğunu söyleyen Zimmerman “meşru müdafaa” gerekçesiyle serbest bırakıldı. Ülke bu tartışmalı kararı konuşur, ABD Başkanı Barack Obama bile “Oğlum olsa Trayvon’a benzerdi” diyerek devreye girerken, bu kez California’dan bir ırkçı cinayet haberi geldi.

Birinci Körfez Savaşı sonrasında 1990’larda ailesiyle ABD’ye göçen Iraklı bir kadın, San Diego şehrine bağlı El Cajon kasabasındaki evinde bijon anahtarıyla dövüldü. 5 çocuk annesi Shaima Alawadi’nin (32) yanında, “Ülkene dön, seni terörist” yazan bir not bulundu. 17 yaşındaki kızı tarafından geçen cuma ağır yaralı halde evinin önünde bulunup hastaneye kaldırılan kadın önceki gün son nefesini verdi.

Polis: Münferit hadise

Bu kez polisin ölümü “münferit bir hadise” olarak nitelemesi, ama “nefret suçu ihtimalinin de araştırılacağını” söylemesi sosyal medyada tepki çekti. Trayvon Martin ve Shaima Alawadi hakkında Twitter’da dün onbinlerce mesaj atıldı. Adrian Edwards adlı siyahi bir Twitter kullanıcısı, “Yarın hem kapüşon hem de başörtüsü takacağım. Gelin bakalım ırkçılar” dedi.

San Diego’nun kuzeydoğusunda yeralan ve 40 bin kadar Iraklı mülteciye ev sahipliği yapan El Cajon, Michigan eyaletinin Detroit kentinden sonra ABD’de en çok Iraklı mülteciye ev sahipliği yapan ikinci yer konumunda.

Kara Panterler’den 10 bin dolar ödül

Dün ABD’nin 10 kentinde Trayvon anısına kapüşonlu gösteriler yapıldı. “Yeni Siyah Panterler” adlı Afro-Amerikalıların oluşturduğu siyasi grup, Trayvon’un katili Zimmerman’ın canlı yakalanması için 10 bin dolar ödül koydu. Grubun lideri Mikhail Muhammad “Göze göz, dişe diş” dedi. Zimmerman’ın yakalanması için 5 bin siyahi erkeğin harekete geçtiği açıklandı. Avukatı ise “Zimmerman ırkçı değil” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?