Hafızamızdaki hortlak

KERKÜK’te Türkmenlerle işbirliği yapıyorlardı. Lojistik ve moral destek veriyorlardı.

HAFIZAMIZDAKİ HORTLAK / WEB TV 

Bu yüzden peşmerge ihbar etmişti… İhbar gelince komutan emri verdi:

*  Yakalayın. Direnirlerse ateş açın…

Ve kısa süre sonra askerler karargâhı bastı… Direniş olmadı. Teslim oldular. Yere yatırdılar. Ellerini arkadan bağladılar. Ve başlarına çuvalı geçirdiler… Ben o günü unutamam. O fotoğrafları unutamam. Türk askerlerinin o hali hafızamın en kuytu yerlerinde birer hortlak gibi saklanır.

Türk özel harekât timini başlarında çuvalla peşmergelerin önünden geçirten ABD’li komutanın adı Ray Odierno’dur… Emri o vermiştir. Ve Türkiye’nin uyarısına rağmen bir süre de askerlerimizi sorgulatmıştır… Bu o zaman Barzani ve Talabani’ye verilmiş “Siz Türklerin kırmızı çizgisinden korkmayın biz buradayız” mesajıydı… Görüntülü güvenceydi…

İşte şimdi ABD o generali Ankara’ya gönderdi. Gelme sebebi şuydu:

“PKK’nın silahsızlandırılması operasyonunu yürütmek. Türkiye’yle istihbarat paylaşmak.” Ne garip ve ne acı değil mi?

ABD yönetimi sanki başka komutan yokmuş gibi onu gönderiyor.

Ve hafızamızdaki o hortlağı ayaklandırırcasına, yüzümüze vururcasına o general karşımıza dikiliyor. Örneğin Genelkurmay ya da Dışişleri Bakanlığı “O isim konusunda milletçe hassasiyet var başka bir komutan gönderin” demiyor… Ve o general hiçbir şey olmamış gibi Ankara’da geziyor. Yemek davetleri veriyor. Yalnızca İçişleri Bakanı değil, CHP’den Onur Öymen, MHP’den Oktay Vural da o generalle “dostluk yemeği” yiyor.  İşte ben buna dayanamıyorum. Ve bu manzarayı görünce sormadan edemiyorum. 

Acaba bizim bir komutanımız Amerikalı askerlerin başına çuval geçirtseydi, bırakın resmi ziyareti Washington’a turist olarak bile gidebilir miydi?

Ne dersiniz?

Acaba ben mi “ilkel” düşünüyorum…

Yoksa nerdeyiz biz?

Nereye düştük?

Fatih ÇEKİRGE
[email protected]
Hurriyet.com.tr

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?