54 F
Los Angeles
28 Mart 2023
AnasayfaHaberlerGündemHalkın mutfağında yangın var

Halkın mutfağında yangın var

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı yüzde 11.3’lük Mayıs ayı enflasyon oranını değerlendirdi. TBMM yaptığı açıklamada Altay, son bir yılda 20 temel üründe yaşanan fiyat artışına dikkat çekti ve durumun Türkiye ekonomisi için “S.O.S anlamı taşıdığını” söyledi. Halkın borç altında ezildiğini belirten Altay, şöyle dedi:

FİYATLAR DA ARTIYOR İŞSİZLİK DE
Engin Altay, temel ürünlerdeki zammı kalem kalem anlattı. Ekonomideki bu kötü gidişatın işsizliği de artırdığını söyledi.

‘GELECEK DAHA ZOR…’

“TÜİK’in pinpon toplu, jöleli enflasyon oranı bile yüzde 11.3. Önümüzdeki dönemler daha zor olacak. Mutfakta yangın var. Mayıs 2019-Mayıs 2020 fiyat artış oranlarına bakın. Makarna yüzde 28.3, elma yüzde 44.4, kuru fasulye yüzde 39.1, mercimek yüzde 56.7 artmış. İşte asıl enflasyon bu. Vatandaş için enflasyon yüzde 27.2’dir. Memuru, işçiyi enflasyona ezdirdiniz.”

MASKELİ ENFLASYON

Altay, “Pembe tablolar çizilip, La Fontaine masalları anlatılıyor. Ama ortada vahim bir tablo var ve pinpon topuyla jöleyle saklanamaz. Enflasyonu maskelerle de gizleyemezsin. Bu maske inşallah bizi coronadan korur ama enflasyondan korumuyor. Sen bir an önce vatandaşı ve mutfağı enflasyondan koruyacak bir maske mi üretirsin, bir tedbir mi alırsın, onu bilmem” dedi.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,391BeğenenlerBeğen
16,228TakipçilerTakip Et
3,500TakipçilerTakip Et
7,709TakipçilerTakip Et
31,000AboneAbone Ol

Kaçırmayın