Haluk Levent’ten Fahrettin Koca’ya sitem

Sanatçı Haluk Levent, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı tüm çiftlere ve yeni doğan bebeklere SMA taramasının zorunlu olması kararını çok doğru bulduğunu söyledi. SMA hastalığının tedavisinde kullanılan Zolgensma ilacı hakkında bir açıklama gelmemesine ise sitem eden Levent, “Ne yapacağız şimdi?” diye sordu.

Haluk Levent’ten Fahrettin Koca’ya sitem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Bilim Kurulu toplantısının ardından evlilik öncesi tüm çiftlere ve yeni doğan bebeklere SMA taramasının zorunlu kılındığını duyurdu.

Bakan Koca, “Evlilik öncesinde SMA taraması zorunlu hale getirilmektedir. Tarama sonucunda, genetik yapıları SMA hastası bebek dünyaya getirme riski içeren çiftler, eğer arzu ederlerse tüp bebek yöntemiyle bu riskten uzak bir şekilde çocuk sahibi olabilir. Bedeli devletimizce karşılanmaktadır” dedi.

Ancak Koca yüzlerce SMA’lı çocuğun tedavi için beklediği Zolgensma ilacının SGK ödemeleri kapsamına alınmasına dair bir açıklama yapmadı.

AHBAP Derneği aracılığıyla onlarca SMA hastasına yardım eden, yardım toplamak için bir de TV programı yapan sanatçı Haluk Levent, Zolgensma ilacına dair düzenleme yapılmamasını eleştirdi.

“NE YAPACAĞIZ ŞİMDİ?”

Levent, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı: “Sağlık Bakanlığı SMA toplantısı sonucu: Evlilik öncesi test zorunlu hale geliyor. Risk oluşturan çiftlere tüp bebek devlet karşılayacak. Bu kararlar doğru ve çok önemli. Ama şu anda yüzlerce çocuğun beklediği Zolgensma ilacı için bir açıklama gelmedi 🙁 Ne yapacağız şimdi?”

Haluk Levent’in paylaşımı.

SMA Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca'dan açıklama: Evlilik öncesi zorunlu hale getiriliyor İlginizi Çekebilir SMA Bilim Kurulu sonrası Bakan Koca’dan açıklama: Evlilik öncesi zorunlu hale getiriliyor SMA hastası Toprak'ın hayata tutunması için desteğe ihtiyacı var İlginizi Çekebilir SMA hastası Toprak’ın hayata tutunması için desteğe ihtiyacı var

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?