Harvard yolu, ABD’deki Türk liselerinden geçiyor

amerika turk liseleri

ABD’de yatılı eğitim veren Türk liseleri, gençleri birçok açıdan geleceğe hazırlıyor.

Brooklyn Amity School Genel Müdürü Tufan Aydın, Amerikalı öğretmenlerden eğitim alan öğrencilerin sene kaybetmeden İngilizce konuşma fırsatı yakaladığını söylüyor.

Zaman’ın haberine göre; ABD’deki Harvard Üniversitesi, dünyanın sayılı eğitim kurumlarından biri. Pek çok kişinin üniversite eğitimi almak için hayal ettiği bu yer, lise öğrencilerinin bile kapısından içeri girdiği, hatta dersler alabildiği yer olabiliyor. Lise 2. sınıf öğrencisi Büşra Sarıgüzel, sözünü ettiğimiz kişilerden biri. Lise 1 eğitimini Türkiye’de tamamladıktan sonra ikinci sınıfta Amerika’yı tercih eden Sarıgüzel, Brooklyn Amity School’un başarılı öğrencilerinden. Yaz tatilini Harvard Üniversitesi’nde dersler alarak geçiriyor. Geçtiğimiz dönem Amerikalı bir senatörün yanında staj yapan Büşra, aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in gençler için kurduğu Model Birleşmiş Milletler’in üyelerinden biri. “Amerika’nın bize sunduğu çok fırsat var. Yeter ki siz istekli olun.” diyor. Yaz dönemini Harvard Üniversitesi’nde geçiren Aleyna Kocabaş ise şimdiden okulunu özlemiş. “Harvard’da eşsiz tecrübeler kazanmış olsak da Amity School yurdunu özledim. Oradaki sıcak ortamı başka yerde bulmamız zor”. Putnam Science Academy mezunu Mehmet Şencan da Büşra gibi lise birinci sınıfı Türkiye’de tamamlamış. Daha sonra ortaokul yıllarında yaz kampları için geldiği Amerika’da lise hayatına devam etmeye karar veren Şencan, şu an ABD’nin seçkin üniversitelerinden California Institute Of Technology’de burslu olarak okuyor. Yaşıtları, iyi bir gelecek için planlar yaparken, onlar, seçtikleri alanda yolu çoktan yarılamış durumda. Ortak özellikleri ise Türk girişimciler tarafından Amerika’da kurulmuş olan liselerde eğitim görmüş olmaları.

İngilizce, burada öğrenciler için hayatın ayrılmaz bir parçası.” diyen Brooklyn Amity School Genel Müdürü Tufan Aydın, Türkiye’den kısıtlı lisan bilgisiyle gelen çocukların dahi birkaç ay içinde kendi aralarındaki sohbetlerde İngilizceyi tercih edecek seviyeye geldiklerini söylüyor. Amerikalı öğretmenlerden eğitim alan öğrenciler, sene kaybetmeden aksansız İngilizce konuşma fırsatı yakalıyor. ABD’deki Türk liseleri, dil eğitiminin yanı sıra akademik başarılarıyla da göz dolduruyor. Bilim ve proje olimpiyatlarında alınan dereceler bu okullar için artık rutin. New Jersey’de bulunan Pioneer Academy matematik alanında ödülleri topluyor, New York Amity School karate alanında Amerika şampiyonu, Connecticut’ta faaliyet gösteren Putnam Academy ise Ulusal Robot Yarışması birincisi.

Çocuğunuz yurtdışında okumak için hazır mı?

İkisi erkek, biri kız lisesi olan bu kurumların en önemli özelliği yatılı olması. Öğrenciler, yurtlarda danışman öğretmenlerle birlikte kalıyor. Gün içinde etüt ve aktiviteler bu danışmanlar eşliğinde yapılıyor. Okulda hazırlanan tüm yemekler Türk aşçılar tarafından pişiriliyor. Bu okullarda öğrencilerin kendini evinde hissetmesi için tüm şartlar hazırlanmış durumda. Okulların Türkiye temsilciliğini Manhattan merkezli Metropolitan Education yapıyor. İstanbul’da da bir şubesi bulunan bu kurum profesyonel danışmanları ile okullar hakkında en doğru seçenek için yönlendiriyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?