İş hayatında vazgeçilmez olmak isteyenlere 10 tavsiye

is-hayatinda-vazgecilmez-olmak

İş hayatında vazgeçilmez olmak; tutum ve düşüncelerinizden başlayarak davranışlarınızı ve hayat felsefenizi değiştirmenizi, kendinizi sürekli geliştirmenizi gerektiren bir yolda olmayı ifade eder.

Yaptığı işle daima bir adım önde durmak, sektörde aranılan insan olmak; çalışanlardan yönetici ve patronlara herkesin rüyasıdır. Bu rüyayı gerçeğe dönüştürmek için çok çalışmak, başarılı olmak adına büyük önem taşısa da tek başına yeterli değildir. İş hayatında vazgeçilmez olmak; tutum ve düşüncelerinizden başlayarak davranışlarınızı ve hayat felsefenizi değiştirmenizi, kendinizi sürekli geliştirmenizi gerektiren bir yolda olmayı ifade eder.Üstelik bu yolda kendi kurallarınızı kendiniz belirleyerek, size özgü farklı ve istikrarlı bir stratejiyle yürümeniz gerekir.

Fakat kendi yol haritanızın yanı sıra; vazgeçilmez olma yolunda uğraşıp çalışacak herkesin sahip olması gereken belirli nitelikler, uyulması gereken genel geçer kuralların olduğu da unutulmamalıdır. İşte iş hayatında vazgeçilmez olmanın 10 kuralı..

İş hayatında vazgeçilmez olmak isteyenlere 10 tavsiye

1) Kendine Güvenmek: Eğer hepimiz, yapabileceğimiz her şeyi yapsaydık, şaşkınlıktan kendi aklımızı başımızdan alırdık der Thomas Edison.

Fakat genelde sınırlarımızı zorlamamayı, gerçek potansiyelimizi keşfetmek yerine bize sunulanlarla yetinmeyi tercih ederiz. Güven bu noktada çok önemlidir, çünkü ne yapabileceğimizi görmek için korkmadan denemek gerekir.Güvensizlik ise başarısızlık korkusunu beraberinde getiren, denemeden pes etmenize yol açan bir hastalık gibidir.

Böyle bir hastalığın etkisi altında kalmış, kendine güvenmeyen bir insanın başkaları tarafından vazgeçilmez görülmesi mümkün değildir. Bu nedenle kendine güven başarı yolunda en büyük yardımcınızdır.

2) Güvenilir Olmak: İshak Alaton, Capital dergisine verdiği röportajda: “İlk hedefiniz zengin olmak değil saygın olmak olsun, iş dünyasında size güven duyulursa krediler açılır, sizinle iş yapmak isteyenler çoğalır. Yeni iş kapıları aralanır. Kapıları açmak sizin becerinize kalır.” Cümleleriyle güvenilir olmanın ve güven vermenin önemini çok güzel ifade etmiştir.Röportajın devamında ise “Verdiğiniz sözü muhakkak tutun. Saygın ve güvenilir olmak, uzun yıllar boyunca düz bir çizgide var olmayı gerektirir. Bir tek hata, yıllar boyu kazanılmış saygınlığı yıkıp insanı mahveder.” diyerek “güven” konusunun nasıl kritik bir noktada yer aldığının altını çizmiştir.

Alaton’un da belirttiği gibi güvenilir olmak hem başarılı olmak için hem de vazgeçilmek için adeta ön koşul gibidir.Saygınlığın ve güvenin olmadığı bir yerde büyük başarılardan, büyük işlerden söz etmek imkansız olacaktır.

3) Tutkulu Olmak: Güvenden sonra insanın ihtiyaç duyduğu en önemli içsel motivasyon aracı şüphesiz tutkudur.

Bütün güzel işlerin mimarı olan tutkunuzu asla kaybetmeyin. Tutkunuz başarıya veya paraya karşı değil, yaptığınız işe yönelik olsun. Aksi takdirde zirveye ulaşmanız mümkün olsa bile zirvede kalmanız mümkün olamayacaktır.Çünkü salt para ve başarı arzusunun sağladığı motivasyon sizi vazgeçilmez kılacak kadar güçlü değildir.

4) Çok Çalışmak: Ne yapıyor, işin hangi kademesinde hangi ünvanla çalışıyor olursak olalım çok çalışmak ve içinde bulunduğumuz tempodan yorulmamak başarı için olmazsa olmazdır. Çalışmanın getirdiği zihin açıklığı, birikim ve dinamizm, vazgeçilmez olmak isteyenler için değerlendirilmesi gereken büyük fırsatlar yaratır.

5) Sürekli Araştırmak-Düşünmek: Sizi vazgeçilmez yapacak, diğerlerinden farklı kılacak şey, yetenekleriniz ve yapabildiklerinizden çok düşündükleriniz, öğrendikleriniz ve hayal edebildikleriniz olacaktır. Bu nedenle araştırmaya, öğrenmeye ve yeni edinimler ışığında düşünüp tartışmaya ara vermeyin. Gerek sektörünüz, gerek mevcut işiniz, hayalleriniz, sorunlarınız, hedefleriniz hakkında daima düşünün. Çünkü başarı eylem ve durumların yanı sıra karar ve düşüncelerle de doğrudan ilgilidir.

6) Kendini Yenilemek: Dijital çağı yaşadığımız ve bilgi toplumuna dönüştüğümüz şu zamanlarda her ne yaparsak yapalım yeni ve güncel olanı takip etmek, üstelik bunu yaparken ilklerden olmak çok önemli. Bu nedenle esnek bir plan programınız, stratejiniz olsun. Günün değişen koşullarına göre kendinizi ve stratejilerinizi yenilemeyi bilin, geride kalmayın.Sadece sektörünüzde değil dünyada neler olup bittiğini takip edin. Gerek bilimsel-somut gelişmeleri, gerek sosyolojik-siyasi olay ve kavramları kendi sektörel bakışınızla yorumlayın. Toplumu oluşturan dinamiklerin birbirine bağlı olduğunu, herhangi bir alanda yaşanan bir gelişmenin sizi ve sektörünüzü etkileme ihtimali taşıdığını göz ardı etmeyin.

7) Sosyal Olmak: Alanında en iyi olan insanlar genellikle ikili ilişkilerde ve sosyal hayatta da başarılı insanlardır.İyi bir sosyal çevre, iyi bir network oluşturmak başarınıza zemin hazırlayacak, karşılaşacağınız problemlerde çözüm yolları ararken size yardım edecektir. Ayrıca sosyal ve uyumlu bir insan olmak kişisel imajınızı da olumlu yönde etkileyeceğinden iş hayatınıza pozitif etkide bulunacaktır.

8) Belirli Bir Alanda Uzmanlaşmak: Vazgeçilmez olmanın anahtar kuralı yaptığınız işle ilgili spesifik bir alanda çok iyi olmaktan geçiyor. Her şeyi bilip, vasat olmaktansa bir konuda uzman olmak sizi vazgeçilmez yapacaktır.

9) Doğru Ekibi Oluşturmak: Kimse büyük işleri tek başına başaramaz. İyi ve güvenilir bir ekip başarınızın temelini oluşturur. Başkalarının fikirlerini dinlemek, farklı seslere kulak vermek, alanında uzman kişiler tarafından sık sık eleştiri almak sizi gelişime açık tutacak, eksik yanlarınızı farkedip güçlü olduğunuz taraflara yoğunlaşmanıza imkan verecektir

10) Ulaşılanla Yetinmemek: Daha iyi olmaya çalışmadığınız sürece iyi olarak kalamayacağınızı, daima sizden iyi rakiplerinizin olacağını; daha iyi peşinde koşanlarınsa vazgeçilmezliğinizi sarsacağını unutmayın.
Vazgeçilmez olmak istiyorsanız, heyecanınızı kaybetmemeniz, ulaştığınız noktalarda duraklamamak için yetinmemeyi öğrenmeniz gerekli. Fakat yetinmemeyi tatminsizlikle karıştırmamak da oldukça önemli ve ince bir çizgi. Tıpkı bizi vazgeçilmez yada sıradan yapan nedenlerin arasındakiler gibi..

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?