Haydi 24. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışına

Haydi 24. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışına. Eski milli yüzücü olmama rağmen geçen seneye kadar denizde yüzme yarışına hiç katılmamıştım.

Haydi 24. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışına

2011 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) önderliğinde 23. sü düzenlenen iki kıta arasında dünyanin ilk ve tek yüzme organizasyonu olarak dikkati çeken yarışa katılma heyecanımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eski milli yüzücü olmama rağmen geçen seneye kadar denizde yüzme yarışına hiç katılmamıştım dolayısıyla biraz heyecanlıydım. Türkiye ile birlikte 38 ülkeden binin üzerinde sporcunun katıldığı yarışta 14 yaşından 70 yaşlarına kadar birçok yüzücü vardı.

Kısa mesafe yüzücüsü olduğum için yaklaşık 6.5km kilometrelik parkuru tamamlayabiliceğimden emin olamadim çünkü farklı akıntılar vardı ve doğru açıda yüzmezseniz ya vakit kaybedersiniz yada yarışı bırakmak zorunda bile kalabilirsiniz.

Yarıştan önce ki gün bone numaramızı almak için gittiğimizde tekne gezintisi yapıp haritadan nasıl yüzülmesi gerektiğine dair öneriler aldık ama o ana kadar bir strateji belirlemek açıkcası zor. Yarış sabahı erkenden uyanıp Kuruçeşme Parkında bulmuştuk kendimizi.

Yarıştan çok festival havası vardı. Etrafta mayo ve boneleriyle gezen bir çok insan ve onların tanıdıkları vardı. Bazıları üşümemek için vücutlarına yağlar sürüyorlardı,diğerleri ısınma haraketleri yapıyorlardı. Yarışın başlamasına yarım saat kala yaş gruplarına göre ayrılmış teknelere bindik, inanin en dolusu 50+ yaşüstü teknesiydi.

Tekneyle güzel bir boğaz havası aldıktan sonra kavurucu sıcağın altında yaklaşık bir 10 dakika yarışın başlamasını bekledik. Kameralar, yardımcı tekneler, saatler hazır ve artık yarış başlayabilirdi.

Ben 2. teknede olduğum için ilk tekneden atlayanları gördüğümde bana en ürkütücü kısmın başlangıçta olucağı fikrine kapıldım çünkü yüzlerce kişinin aynı anda atlayıp birbirini geçme cabası gerçekten korkutucuydu. Genç,yaşlı,bayan,erkek demeden herkes birbiriyle çarpışıyordu. Üstteki resimde gördüğünüz üzere yesil kısmın köşesine oturup 2.tekne grubundaki yarışmacılarla birlikte start almayı bekledim.

Atladıktan 5-10 dakika sonra sadece kalabalıktan uzaklaşmak için çabaladım ve sonrasında gerçekten herkes bir yere dağılmış birşekilde kendi halinde yüzüyordu sanki.  O an ne suyun soğuklugunu ne de denizanalarını umursadım.

Ama köprünün altından geçerken hem bi an önce geçip hemde biraz durup keyfini çıkarmak istedim. Özellikle sol tarafımda Asya kıtası sağ tarafımda Avrupa kıtası ve deniz trafiğine kapalı bir deniz de yüzdüğünüzü düşününce. Köprüyü geçtikten sonra gözlüğümü ters taktığımı fark ettim acısı artık zaman zaman durmamı gerektiyordu ama o acıya rağmen yarışı bitirine kadar gözlüğümü çıkartıp düzeltemedim.

Ve işte sonunda Suada gözükmüştü; burda dikkatli olmamız gerekiyordu çünkü fazla içeriye yada dışarıya doğru yüzerseniz ters akıntıya kapılıp bitirişe varamiyorsunki ben biraz fazla açıktan yüzdüğüm için 10 dakika olduğum yerde yüzdüm! Ara ara teknelerin yaklaşıp beni almak istediklerini bile düşündümki bitirişi görmenin sevinciyle ve gözümdeki acıdan bir an önce kurtulmanın hevesiyle kendimi bitirişte buldum.

Baslangıçtaki kadar kalabalık olmasada yine de herkes bir an önce sudan çıkmaya çalışıyordu, kolumuzdaki saatleri de okutmamız gerekiyordu derecemizi görebilmemiz için tabi. Sudan cıktıktan sonra büyük bir sevinçle kalabalık tarafından karşılanınca kendimi savaştan çıkmış kahraman bir asker gibi hissettim. Yarışı tamamlayan herkese sertifika verildi ve bende kendi yaş gurubumda 8.oldum.

Yarışa down sendromlu sporcudan diyaliz hastalığına sahip sporcularda katılmışlar onları da ayrıca tebrik etmek lazım.Bu sene yine Temmuz ayında gerçekleşicek yarışa türk ve yabancı toplam 1200 sporcu katılabilme hakkı kazanıcak.

Eğer sizde belli bir düzeyde yüzebiliyorsanız başvurmak için www.bogazici.cc  sayfasını ziyaret edin derim.

Selin Bülbül / İstanbul

 

1 YORUM

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?