Hem insan gibi dik yürüyor hem ağaçlara tırmanıyor

Doğu Afrika’da bulunan fosilleşmiş bir ayağın, 3.4 milyon yıl önce yaşamış esrarengiz bir insan türüne ait olduğu açıklandı. Bu fosil, insanın iki ayak üzerinde yürümeye başladığı dönemle ilgili önemli ipuçları taşıyor.

Etiyopya’nın Afar bölgesinde 2009 yılında ortaya çıkarılan bu kısmi ayak fosili, yeni bir ‘hominin’ türünün 3 ile 4 milyon yıl önce dünyada yaşamış olduğuna işaret ediyor.

Bugün Nature dergisinde yer alan araştırma sonuçlarına göre, yeni ‘hominin’, hem dünyada bilinen en eski modern insan fosili olan ünlü ‘Lucy’ gibi dik yürüyebiliyordu hem de ayaklarında ağaçlara tırmanmaya yarayan kavrayıcı bir yapı bulunuyordu.

Ancak bu canlının ayakları Lucy’ninkiler kadar gelişmiş değildi.

Bilim insanları bu bulgu sonucu modern insanın birçok akrabasının dik yürüyebildiğinin netleştiğini söyledi.

3.4 MİLYON YIL ÖNCE YAŞAMIŞ
Ayağın kemik yapısını ve çevresindeki toprağı inceleyen bilim insanları, parçaların insanın 3.4 milyon yıl önce yaşamış bir akrabasının sağ ayağından geldiği sonucuna vardı.

Cleveland’da bulunan Case Wester Reserve Üniversitesi’nden Bruce Latimer, “İlkel ayaktan, modern insan ayağına nasıl geçiş yaptığımız sorusuna cevap bulunması açısından bu çok önemli bir gelişme” dedi.

İnsanlık tarihinde birçok ‘hominin’ türünün aynı anda yaşadığı biliniyordu. Ancak Lucy kadar yaşlı olanına daha önce hiç rastlanmamıştı.

ARDI’NİN AKRABASI OLABİLİR
Bu ağaçlara tırmanıp yerde yaşayan türün ne olduğu henüz bilinmiyor. Ancak uzmanlar Lucy’nin türü olan Australopithecus afarensis olmadığından emin.

Bulunan ayak daha çok Lucy’den 1 milyon yıl daha önce, bugünkü Etiyopya civarında yaşamış olan ve ‘Ardi’ adıyla bilinen Ardipithecus ramidus türünü andırıyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?