Hem İran’ı hem İsrail’i ikna etmeye çalışacak

İsrail önümüzdeki aylarda İran’ın nükleer tesislerini vurup vurmama konusunu açık açık tartışmaya devam ederken, Obama yönetiminin İsrail saldırısını önlemek ve İranlıları müzakereleri ciddiye almaya ikna etmek amacıyla bir plan oluşturduğu bildirildi.

New York Times’ın haberine göre, Basra Körfezi’nde yapılacak deniz tatbikatlarının ve buralara yerleştirilecek yeni füzesavar sistemlerinin planları şimdiden hazır. Obama yönetimi ayrıca Başkan’ın ABD’nin askeri operasyonları ve daha önce rafa kaldırılan gizli operasyonlarla ilgili açıklamalar yapması bekleniyor.

Bu ay sonunda ABD ve 25’ten fazla ülke Basra Körfezi’nde tarihin en büyük askeri tatbikatlarından birini gerçekleştirecek. Askeri yetkililer bu tatbikatın İran’ın Hürmüz Boğazı’ndan petrol tankerlerinin geçişini önlemesini engellemek için gerçekleştirilecek bir güç ve birlik gösterisi olduğunu belirtti.

İran da önümüzdeki haftalarda gerçekleştirilecek dev bir tatbikatın duyurusunu geçtiğimiz günlerde yaptı.

ABD yönetimi ayrıca İsrail ve Türkiye’dekine benzer bir radar sistemini de Katar’da tamamlamaya çalışıyor. Askeri yetkililer, bu sistemin İran’a göndereceği mesajın, “Nükleer silah geliştirsen ve bunları füzelerine yüklesen bile füzesavar sistemlerimizi aşamazsın” olacağını belirtiyor.

Obama’nın İran’a göndereceği mesajların dilinin ne derece açık olacağı ise birkaç ay sonra yapılacak seçimler düşünüldüğünde halen tartışma konusu. Obama’nın danışmanlarının bazıları İsrail’e askeri çözümden yana olduğu yönünde güçlü bir teminat verilmesi gerektiğini belirtirken, bazı üst düzey isimler İsrail’in Obama’yı köşeye sıkıştırmaya ve yerine getirmeye hazır olmadığı bazı sözler verdirmeye çalıştığını savunuyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?