Her gün bir ABD askeri intihar ediyor

ABD askerleri arasında, savaşa maruz kalma, post-travmatik stres bozukluğu, yanlış ilaç kullanımı ve borç sıkıntıları artıyor. Buna bağlı olarak da, ABD ordusunda ortalama her gün bir asker intihar ediyor.

Pentagon’un yayımladığı yeni istatistiki verilere göre, 2012’nin ilk 155 gününde, ABD ordusunda yaşanan intihar vakalarının sayısı 154’ü buldu. Bu rakam, geçen yıla kıyasla yüzde 18 oranında bir artış anlamına geliyor.

2010 ve 2011 yıllarında azalan intiharlardaki beklenmedik bu artış, ABD’li yetkililer için kötü bir sürpriz oldu. Bu yılki intihar vakası sayısı, Afganistan’da savaşırken ölen ABD askerlerininkinden yüzde 50 daha fazla. Bu veriler, son 10 yılın en yüksek ölüm oranına ulaşıldığını gösteriyor.

Ordudan gelen bilgilere göre, birden çok muharebeye katılan askerlerin intihar riski daha fazla.

Uzmanlar, intihar oranındaki artışın, Irak ve Afganistan gibi ülkelerdeki çatışmaların askerler üzerindeki yükün ağırlığını gösterdiğini düşünüyor.

ABD ordusunda intiharların yanı sıra cinsel saldırı, aşırı alkol tüketimi, ordu içi şiddet ve diğer problemler de kaygı verici bir tablo ortaya koyuyor.

ABD askerlerinin 2014’te Afganistan’dan tamamen çekilmesi bekleniyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?