Her gün birini vurdular

Sumatra’da 150 gergedanın, Kamerun’da ise 200’den fazla filin katledilmesinin ardından Hindistan’da da 356 leoparın öldürüldüğü açıklandı. Neredeyse her gün bir leoparın katledildiğini belirten Hindistan Doğal Hayatı Koruma Derneği, koruma altındaki bu hayvanın yakında neslinin tükeneceğini bildirdi.

DÜNYADA nesli giderek tükenen leoparlar, gergedanlar ve filler, yasadışı yollardan avlanan avcıların kurbanı oluyor. Son bir ay içerisinde Sumatra’da 150 gergedanın, Kemerun’da ise 200 filin katledilmesinin ardından Hindistan Doğal Hayatı Koruma Derneği (WPSI) de, 2011’de ülkede 356 leoparın öldürüldüğünü açıkladı. WPSI, uluslararası yasalara göre koruma altında bulunan leoparların derileri, pençeleri ve diğer parçaları için yasadışı yollardan avlandığını belirterek, yakında bu hayvanların soyunun tükeneceğini açıkladı. Leopar, kaplan, fil, gergedan gibi hayvanların ticaretinin tamamen yasak olduğu halde alınıp satıldığını hatırlatan WPSI, kendilerinin sadece kuruma bildirilen leopar ölümlerini kaydettiğini, gerçek rakamın daha büyük olabileceğini de vurguladı. Leopar kürkü, uluslararası piyasalarda 15 bin dolardan müşteri buluyor.

Altından pahalı

Sumatra’da 150 gergedanın katledilmesi üzerine bir açıklama yapan Uluslararası Doğal Hayatı Koruma Derneği ise böyle devam ettiği takdirde zaten nadir olan gergedanların tamamiyle ortadan kalkacağını vurgulayarak, 2011’de sadece Güney Afrika’daki Kruger Park’ta 244 gergedanın öldürüldüğünü hatırlattı. Gergedanlar uluslararası piyasalarda büyük kıymet taşıyan boynuzları için öldürülüyor. Çeşitli kaynaklarda yer alan haberlere göre, gergedan boynuzunun kilosu bir milyon liradan satılıyor. Bu fiyat ise gergedan boynuzunu altından, platinden ve hatta kokainden daha değerli hale getiriyor.

Asker de vurdular

Kamerun’da 200 filin katledilmesinin gerisinde de, başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinin fildişine olan yoğun talebi yatıyor. Kamerun hükümetinden yapılan açıklamaya göre, Çad ve Sudan’dan ülkeye giren ağır silahlarla donatılmış bir grup yasadışı avcı, Bouba Ndjida Milli Parkı’nda yaşayan fillerin büyük bir bölümünü ortadan kaldırdı. Kamerun hükümetinin sözcüsü, yöre halkının da fillerin etleri karşılığında bu katliama göz yumduğunu söyledi. Hükümet sözcüsü, fildişleri ile kaçmaya çalışan elli kişilik grubun kendilerine engel olmak isteyen altı Çadlı askeri de öldürdüğünü de ifade etti. Scientific American’da yer alan habere göre, Bouba Ndjida Milli Parkı’nın merkeze uzak olması, bölgenin korunmasını güçleştiriyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?