Clinton mı? Trump mı?

clinton-mi-trump-mi

New York’ta kümelenmiş iğrenç insanlar var. Artık milletin aklı ile oynamayı bırakın. Clinton mı? Trump mı? Mahmut Özdamar yazdı.

Clinton mı? Trump mı?

Amerika Birlesik Devletleri 45. Baskan’ını secmek icin 8 Kasım’da sandık başına gidecek. İlk kez bir bayan Başkan adayının yarıştığı seçim dönemi Cumhuriyetçi aday Trump’ın aday adaylıgı sürecinden beri renkli bir sekilde devam ediyor. Seçimlere bir aydan az bir süre kala ibre Hillary Clinton ’dan yana. Ama Donald Trump da hala güçlü bir aday.

Amerika’da genelde Demokratlar ve Cumhuriyetciler olarak iki parti üzerinden seçim yarışları olur. Cumhuriyetçiler genelde beyaz Amerikalı,muhafazakar (buradaki muhafazakarlık daha cok Hristiyanlık) ve mutlak Amerikan hükümdarlığı fikri uzerine tema edilmiş bir siyasi fikirdir. Demokratlar daha bir esnek, sosyal devlet, yabancılar ile uyum, azınlık hakları konusunda daha bir refleks gösterebilen bir partidir.

Ülkedeki yabancılara af kanunu en son Bill Clinton çıkardı. Zaten ondan sonra bir daha Demokratlar kongrede çoğunlugu sağlayamadıkları için Sn Obama’nın çıkarmak istediği ikinci af maalesef kongreden geçemedi. Hatta senatodaki Cumhuriyetçilerin bu zalim tutumuna karşılık Obama adeta başkanlık kararnamesi şeklinde bunu çıkardı ama bu sefer 27 tane Cumhuriyetçi vali Anayasa mahkemesine taşıyarak yasayı iptal ettirdiler. Maalesef göçmen bir ülke olan Amerika göçmenler için çile ülkesi haline geldi Cumhuriyetçilerin yüzünden.

Amerika’da yaşayan Türkiye’lilerin büyük çoğunluğu Amerikan vatandaşı. Artık bu ülkenin değerlerini benimsemiş, buraya yerleşmiş insanlar.Özellikle arkadan gelen çocuklarımız tamamen Amerikan vari bir düşünceye sahip olacaklar. Ondan dolayı seçimlerde oy verecekler Türkiye’li gibi değil, Amerikalı gibi oy vermemiz gerekiyor.

Amerika’da meşhur bir söz vardır. Başkan herşeydir, Başkan hiçbirseydir.

Bu imparatorluğu kim yönetsin sorusunun cevabını sadece, Hillary Kürt’leri silahlandıracak biz de Trump diyoruz şeklinde olursa sadece geleceğimizi karartırız.

Hillary aksi bir söz söylese zaten inandırıcı olamaz. Çünkü bir dönem Dışişleri bakanlığına yaptığı Obama dönemi ….ve evet Amerika Kürt’leri silahlandırıyor.

Amerika’nın Suriye ve Irak için bir planı var ve bunca yapılan şeyden sonra Hillary gelse silah verilecek,Trump gelirse verilmeyecek diyenlerin beyinlerinden şüphe etmek gerek. Buna Pentagon karar verir ve bu karar öğle Başkanlara göre degişik bir karar değildir.

Sanırım bizim Türkiye’liler Amerikayı Türkiye gibi iktidar değişirse dış politika değişecek sanıyorlar. Milyarlarca doların harcandığı Suriye ve Irak politikası öyle birilerine göre yeniden dizayn edilebilecek kadar esnek bir olay değil. Kimse yalandan şovmen’lik yapmasın. Amerika Kürt’leri silahlandıracaksa buna ne Clinton ne de Trump asla engel olamaz. Artık milletin aklı ile oynamayı bırakın.

Vayyy efendim Hillary Clinton Cemaat’den para alıyor.

Sen verdin de almadı mı?

Amerika Başkanlık yarışı belkide oy’dan çok para ile kazanılan seçimdir. Kim daha çok para toplar ve reklamını iyi yaparsa seçimin galibi genelde o’dur. Hillary Clinton 20 yıldır aktif siyasetin icerisinde. Bir dönem devlet büyüklerimizi arkasına alarak FETÖ bir şekilde bağlantı kurdu. Bir de üstelik FETÖ taraftarları güçlü bagışlar yaptı. Dolayısıyla Clinton onları dinliyor ve değer veriyor. Ama onların gözü ile Türkiye’yi görmüyor.

Hatırlamanız açısından Obama’da seçim dönemlerinde Ermeni olaylarına soykırım diyeceğim dedi ama 8 yıllık başkanlığı döneminde bir kez dahi diyemedi. Hatta Obama Guantanomuyu kapatacağını söylemişti, bırak kapatmayı hapishaneye ek binalar yapıldı. Yani Başkan adaylarının adaylık sürecinde dedikleri ile Başkanlık zamanları arasında o denli bir uyum yok. Bu kadar büyük bir imparatorluk bir kişinin heyecanına birakılamayacak kadar değerlidir.

Amerika’daki Türk dernekleri kendilerini Türkiyeden gelen siyasetçilere şov amaçlı gösterme derdinden kurtulup Hillary Clinton ile görüşmeyle uğraşırsalar mutlak hanımefendi onları dinleyecektir.

Yine bizim dernekler ! başarılı işadamı Murat GÜZEL’e sanal alem üzerinden saldırı düzenleyeceğine adam gibi talepde bulunsalar yine Murat Bey onları Demokrat parti yetkilileri ile buluşturup meramlarını anlatabilirler.

Ama maalesef New York’ta kümelenmiş kıskançlık bakımından FETÖ’ya on basacak, saldırı bakımından DAEŞ’e yirmi basacak seviyede iğrenc insanlar var ve bu insanlar kendilerini FETÖ ile mücadele ediyoruz altında aslında Türkiye sevdalılarına iftira atarlar.

Koltukları için (yanlış anlaşılmasın bu zamana kadar bir koltuk sahibi olamadılar) dün şerefsiz dediklerine bugün şerefli, dün küfür ettiklerine bugün mehtiyeler düzerler. Tıpkı Trump gibi bir şey bunlar. Trump da Müslümanları almayalım der Amerika’ya ama Araplar ile büyük işler yapar. Onların Trump sevgisi buradan gelir. İki yüzlüdürler.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?