Hillary Mısır’da herkesi kızdırdı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kahire’de sözünü sakınmadı. Cumhurbaşkanı Mursi’ye “Generallerle uzlaş” diyen Clinton, Müslüman Kardeşler ile görüşmesinde ise orduya “Kışlaya dön” çağrısı yaptı. Yüzlerce Mısırlı, Clinton’ın otelinin önünde “Defol” diye slogan attı.

Mısır’da Müslüman Kardeşlerin Mübarek rejimi sonrasında hem parlamentoyu, hem de cumhurbaşkanlığını ele geçirmesinin ardından asker-sivil çekişmesi sürerken, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton başkent Kahire’de tüm taraflarla ayrı ayrı bir araya geldi. Clinton arabuluculuğa soyunsa da sözünü sakınmadı. İlk olarak görüştüğü Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye “Ordunuz devrim süresince halkın yanında durdu. Mesela Suriye’de böyle olmuyor” diyerek “Krizden çıkış için uzlaşma ara” mesajı veren Clinton, Müslüman Kardeşler yönetimiyle yaptığı görüşmede ise orduya “Kışlaya dön ve demokrasiye geçişi hızlandır” çağrısı yaptı.

Clinton dün de ülkede hâlâ iktidarı elinde bulunduran generallerin oluşturduğu Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’ni ziyaret etti. Generaller, ABD Dışişleri Bakanı’nı kapıda hazırolda karşıladı. Clinton’ın Mareşal Hüseyin Tantavi’ye geçiş süreci konusundaki beklentilerini anlattığı, ayrıca ekonomik yardım önerdiği belirtildi. Tantavi’nin de Mısırlıların şu anda en çok ihtiyacı olan şeyin ekonominin tekrar rayına oturması olduğunu söylediği ifade edildi.

Laikler ve Kıptiler öfkeli Mübarek döneminin son başbakanı ve eski cumhurbaşkanı adayı Ahmed Şefik yanlıları ise Clinton’ın otele girişi sırasında konvoya ayakkabı fırlattı.Yoğun güvenlik önlemleri alınırken kalabalık, “Defol Hillary, Müslüman Kardeşler’i istemiyoruz” diye slogan atıyordu. Hıristiyan Kıptiler tarafından kurulan “Mass Büro Gençliği” adlı grup da Clinton’ı protesto etti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?