Hititler, Los Angeles’ta Tanıtılacak

Dünyanın en büyük medeniyetlerinden Hitit medeniyeti ve bu medeniyete başkentlik yapan Çorum, Amerika Birleşik Devletleri`nde (ABD) düzenlenen Anadolu Uygarlıkları Festivali`nde tanıtılacak.

6-9 Ekim tarihleri arasında ayında Los Angeles şehrinde gerçekleştirilecek festival için Çorum Belediyesi tarafından başlatılan hazırlıklar sürüyor. Çorum Valiliği`nin de katkı sunduğu hazırlıklara belediye tarafından Çorum`u tanıtıcı broşürlerin yanı sıra festivali ziyaret edecek olan misafirler ve katılacak ülkelere sıcak kavrulmuş leblebi ikramı yapılması için özel portatif leblebi makinesi imal edildi. Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Anadolu`nun Asya ve Avrupa`nın birleşim noktasındakistratejik konumu tarih öncesi çağlardan beri bir çok medeniyetin beşiği olduğunu söyledi. Yeryüzünün en eski yerleşkelerinden bir çoğunun Anadolu`da kurulduğunu dile getiren Gül, bu toprakların ayrıca Hititler, Sümer, Lidya, Pers Selçuklu gibi onlarca medeniyete ev sahipliği yaptığını belirtti. Anadolu insanı ile Anadolu tarihinin bir bütün olduğunu dile getiren Gül, “Anadolu insanı başkalarından aldığına kendi özelliklerini de katmış yoğurmuş yeni bir öz ve biçim vermiştir. Anadolu`nun tarihi Türkiye`nintarihidir. Biri olmadan diğeri düşünülemez, biri olmadan diğeri anlaşılamaz” dedi. ABD`nin Los Angeles şehrinde düzenlenecek olan Anadolu Uygarlıkları Festivali`nde Çorum`un tanıtımı için hazırlık çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Gül, kentin en iyi şekilde tanıtımı için tüm materyallerin Amerika`ya taşınacağını belirtti. Çorum`un tarihsel ve kültürel açıdan köklü bir geçmişe sahip olduğunu ve milattan önce Anadolu`da yaşamış medeniyetlerin yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı gibi kıtalara hakim olan imparatorlukların kültürlerinden de izler taşıdığını anlatan Gül, “Çorum, sadecemedeniyetlerin merkezi olma açısından değil, barışın da dünyaya yayıdığı, kayıt altına alındığı ilk marka kent olma niteliğine sahip bir coğrafyadadır. Dünyada ilk defa iki devlet arasında imzalanan Kadeş Barış Antlaşması bu topraklarda hayata geçirilmiştir. 7500 yıl önce Hititler, topraklarına katlan milletlerin ve topraklara herhangi bir sebeple göç eden insanların inançlarına göstermiş olduğu müsamahayla barış, sevgi, saygı ve kardeşliğin temellerini atmışlardır. Ülkemizin her bir yöresindeki gözkamaştıran doğal güzelliklerin büyüleyici örneklerini güzel şehrimiz Çorum`da görmek mümkündür” diye konuştu

Her bir köşesi Anadolu kokan kenti daha iyiye, daha güzele ulaştırmak adına gecelerini gündüzlerine katarak çalıştıklarını dile getiren Gül, tek beklentilerinin Çorum`a gelen yerli ve yabancı turistlerin kentten memnuniyeti olduğunu kaydetti. Festival kapsamında oluşturacak olan uygarlıklar yolunda Hitit, Truva, Frigya, Urartu, Lidya, Osmanlı, Selçuklu, Bizans ve Roma İmparatorlukları ile Türkiye Cumhuriyeti`ne ait takların bulunacağını anlatan Gül, ilk takın Hititlere ait olacağını açıkladı. Her takta festivale katılan uygarlığın kostümleri ile iki görevlinin gelen ziyaretçi ve misafirleri karşılayarak bilgi vereceğini dile belirten Gül, ayrıca taklar arasında oluşturulan panolarda Anadolu`da yaşayan medeniyetlere ait fotoğraf ve çeşitli görsellerin sergileneceğini sözlerine ekledi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?