Hollanda’da Türk kökenli aday Albayrak seçimi kaybetti

Hollanda’da Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin (PvdA) siyasi liderliğine Diederik Samsom seçildi. Liderliğe aday olan Türk kökenli milletvekili Nebahat Albayrak ise toplam oyların yüzde 8,2’sini alarak üçüncü sırada kaldı.

Hollanda’da Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nde (PvdA) Job Cohen’in istifasıyla boşalan siyasi liderlik koltuğuna Diederik Samsom seçildi. Konu hakkında başkent Amsterdam’da yapılan açıklamada 55 bin üyenin yüzde 68.6’sı oy kullanarak bir rekora imza atıldığı açıklandı.

Kullanılan oyların yüzde 54’ünü almayı başaran Diederik Samsom birinci olurken, diğer adaylardan Ronald Plasterk yüzde 31.6 ile ikinci, Türk kökenli milletvekili Nebahat Albayrak yüzde 8,2 ile üçüncü, Martijn van Dam yüzde 3.9 ile dördüncü ve Lutz Jacobi yüzde 2.3 ile beşinci oldu.

7 Mart’ta başlayan oy kullanma işlemi 14 Mart!ta sona ermişti. Oylaman bugün çıkan sonuç 17 Mart’ta kongrede onaylanacak. Daha sonra da Meclis Grubu, üyelerin tercihi doğrultusunda yeni siyasi lider resmi olarak göreve başlamış olacak.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?