Hollywood artık az kazandırıyor

Kristen_Stewart

Hollywood artık az kazandırıyor. Hollywood’da 40 milyon lira kazanabilen yıldızlar artık 1 milyon lirayı zor elde ediyor.

Hollywood artık az kazandırıyor

Dünyanın önde gelen film endüstrisindeki ‘para’ anlayışı değişti.

90’lı yıllarda film başına 40 milyon lira kazanabilen yıldızlar artık 1 milyon lirayı zor elde ediyor

İngiltere’de yayımlanan The Times gazetesi, ABD’nin dünyaca ünlü film endüstrisi Hollywood’da yıldızların 1990’lı yıllara göre daha az para kazandıklarını yazdı.

Durumun özellikle genç aktör ve aktrisler için geçerli olduğu belirtilirken daha tecrübeli yıldızların film başına milyon dolarlar kazanmaları dikkat çekiyor.

Hak ediyor’ algısı değişti

Geçmiş yıllarda büyük hasılat yapması beklenen Hollywood filmlerinde rol alan aktör ve aktrislerin milyon dolarlar kazanmaları hak olarak kabul edilirken, şu anda bu algı değişmiş durumda. Buna göre günümüzde yalnızca az sayıda kıdemli aktör ve aktris 20 milyon dolar (40 milyon lira) gibi yüklü miktarlarda kazanabiliyor. Film başına 20 milyon dolar kazanca ulaşan yıldızlar arasında mesleğine 22 yaşında başlayan ABD’li aktör Leonardo DiCaprio (38) ve ABD’li aktör Denzel Washington (58) bulunuyor.

Oyunculuğa ihtiyaç yok

Para kazanan genç aktrisler arasında ise Alacakaranlık serisinde rol alan ABD’li Kristen Stewart (23) ön plana çıkıyor. ABD’li aktris Jennifer Lawrence’ın (23) Açlık Oyunları filminden alışılmışın dışında bir miktar olan 500 bin dolar (1 milyon lira) kazanması Hollywood standartlarının ne ölçüde düştüğünün göstergesi olarak kabul ediliyor. Uzmanlara göre DVD piyasasının zayıflaması ve internetten yasa dışı film indirilmesi yüzünden film sektörü çalışanlarına eskisi kadar çok para kazandırmıyor.

Öte yandan filmlerde kullanılan teknoloji ve özel efektlerin, aktör ve aktrislerin oyunculuk yeteneklerinin önüne geçmesi de yıldızların kazançlarının düşmesine yol açıyor.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?