Hollywood müzik ödülleri yarışmasını 2 genç Türk müzisyen kazandı

Hollywood müzik ödülleri yarışmasını 2 genç Türk müzisyen Uğur Ateş ve Serhat Karan besteledikleri ‘Nokta’ ile ‘Hollywood Music in Media` ödülünü kazandı.

Hollywood müzik ödülleri yarışmasını 2 genç Türk müzisyen kazandı

Türk müzisyenler Uğur Ateş ve Serhat Karan’ın bestelediği ‘Nokta’ isimli eser ile katıldıkları Amerika’nın en prestijli müzik ödüllerinden biri olan ‘Hollywood Music in Media` ödüllerini kazandılar.

Törene resmi aday olarak davet edilen ilk Türk ikili olma unvanına sahip olan Ateş ve Karan dünyanın en önemli performans arenalarından biri olan Kodak Theatre’da 17 Kasım’da jüri karşısına çıktı.

Geçen yıl Hans Zimmer, Christopher Young gibi önemli sanatçıların ödüllendirildiği ‘Hollywood Music in Media’da bu sene ilk kez Türkler kazandı.

Uğur Ateş ve Serhat Karan – Nokta

Uğur Ateş ve Serhat Karan yarışmaya, içinde tanbura bağlama, cura bağlama, ud ve ney gibi Anadolu sazlarını kullandıkları ‘Nokta’ isimli eserle katıldılar. ‘Enstrümantel’ kategorisinde yarışmaya katılan Uğur Ateş ve Serhat Karan’ın aynı kategoride 10 rakibini eleyerek birinci oldular.

İkilinin yaklaşık 500 beste ve ‘İstanbul’ adında yayınlanmış albümleri bulunuyor.

Haliç Konservatuvarı`nı birincilikle bitiren Uğur Ateş, genellikle yolculuk esnasında kendisine ilham geldiğini belirterek, “Otobüste kendi kendime mırıldanınca insanlar garipsiyor doğal olarak. Bu nedenle telefonu kulağıma koyuyor mırıldanıyorum. Sonra hemen stüdyoda onu notalara döküyorum.” diyor.

Lavta, divan bağlama, elektro bağlama gibi enstrümanları çalan Ateş, Anadolu müziğinin önemli isimleri olan Karacaoğlan, Âşık Veysel, Neşet Ertaş gibi kaynaklardan beslendiğini ekliyor. “Müziğimizin köklerine sadık kalmadan yeni şeyler üretemeyiz.” diyen Ateş, ailesinin de yardımlarıyla müzik yaşamında doğru adımlarla ilerlediğini belirtiyor.

Serhan Karan ise lisede bağlamayla başlıyor müzik hayatına. O rüyalarında beste yaptığını ve uyandığında hemen notalara sarıldığını söylüyor. Müziğin yaşamının bir parçası olduğunu anlatan Karan, Hollywood`a gideceği için de çok heyecanlı.

“Ülkemizi Hollywood`da tanıtma gururunu yaşıyor olmak bambaşka bir duygu. Aileme karşı da sorumluluklarım vardı. Eğitimim boyunca hep yanımda oldular. Bana çok emek verdiler.” diye konuşuyor.

Müzik alanında yüksek lisansını tamamlamaya çalışan Karan, üniversitede konservatuvar bölümünde okurken Uğur Ateş`le tanıştığını ve yollarının bir daha ayrılmadığını ifade ederek birlikte yaptıkları çalışmalarda aldıkları ödülleri şöyle sıralıyor: “Coca Cola SoundWave- En İyi Beste Ödülü ve `Socigame-En iyi Ses Logosu, En İyi Tanıtım Film Müziği` dalında ödüllerimiz var. Bunun yanı sıra İstanbul adlı bir albüm yaptık.” Bugüne kadar 500 beste yaptıklarını anlatan Karan, Banka Asya, Vakıf Emeklilik, Ayyıldız gibi önemli firmalar için de reklam müziği hazırladığını aktarıyor. ( Hakikat ORUÇOĞLU )

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?