Hollywood rüyamız er geç gerçekleşecek

Los Angeles Türk Film Festivali’nde, yönetmen Zaim’in “Gölgeler ve Suretler” filmi sinemaseverlerden yoğun ilgi gördü.

Amerikan sinemasının kalbi Hollywood’un bulunduğu Los Angeles’ta, genç ve yetenekli Türk sinemacıların öncülüğüyle yapılan Los Angeles Türk Film Festivali, bu yıl ilk kez düzenlenmesine rağmen Amerikalıların ilgisini çekmeyi başardı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının ana sponsorluğunda ABD’nin Los Angeles kentinde ilk kez düzenlenen Türk Film Festivali’nde, uzun metrajlı film gösteriminde, festivalin açılış yapımı Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden Derviş Zaim’in ”Gölgeler ve Suretler” filmi oldu. Film, Amerikalı sinemaseverler ve Los Angeles’ta yaşayan Türklerin yoğun ilgisini çekti.

Yönetmen Zaim de filminin gösteriminin ardından seyircilerin sorularını yanıtladı. Seyircilerden hayli soru alan Zaim, gösterimin ardından AA muhabirine konuştu.

Bugüne kadar böyle bir festivalin olmaması önemli bir boşluktu:
Sorularımızı yanıtlarken, ABD’nin batı yakası ve önemli bir kültürel merkezi olan Los Angeles’ta bugüne kadar bir Türk film festivali düzenlenmemiş olmasını bir ”boşluk” olarak değerlendiren Zaim, ”ABD’nin önemli bir kültürel merkezindeki bu boşluğun doldurulmasının hem buranın hem de Türk kültürünün kaynaşması, birbirini anlaması, zenginleşmesi ve özgürleşmesi için bir fırsat teşkil edeceğini düşünüyorum. O nedenle bu festivali kim düzenlerse düzenlesin desteklemek gerekli” diye konuştu.

Festivalin iki ülkenin sineması ve kültürü arasında da her anlamda köprüler kurabileceğini dile getiren Zaim, bir soru üzerine, ”Bir Türkün Hollywood’a gitmesi, Hollywood’da iş yapması er ya da geç gerçekleşecek ama bu size, hayata, dünyaya, başkalarına ne kertede yararlı olacaktır, ondan hiçbir zaman emin olamayız” dedi.

Bakanlık olarak festivallere daha çok destek sağlayacağız
Amerikan sinemasının kalbi Hollywood’un bulunduğu Los Angeles’ta, genç ve yetenekli Türk sinemacıların öncülüğüyle yapılan Los Angeles Türk Film Festivali, bu yıl ilk kez düzenlenmesine rağmen Amerikalıların ilgisini çekmeye devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının ana sponsorluğundaki festival kapsamında, Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Aydın Topçu da festival onuruna başkonsolosluk rezidansında resepsiyon düzenledi.

”Hollywood’u Türkiye’ye çekmek için bir yerlerden başlanması gerekiyor” diyen Topçu ”Bugün, bu genç arkadaşların başlattığı festival, önümüzdeki yıllarda Hollywood ile Türkiye arasındaki iletişim ve bağlantıyı daha da güçlendirecek. Bence festival, buna çok iyi hizmet edecek bir organizasyon” diye konuştu. (LOS ANGELES – Barışkan Ünal / AA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?