Hollywood’lu Türk yapımcı yıldızları İstanbul’a getiriyor

ifakat bakHollywood’lu Türk yapımcı yıldızları İstanbul’a getiriyor. Warner Bross’daki ilk ve tek kadın yapımcısı olan İfakat Bak birçok kişinin hayalini gerçekleştirmiş.

Hollywood’u ulaşılamaz bir hayal gibi gördüğümüz için burada film çekiyoruz.

Türk sinemasının en büyük hayali Hollywood’da yer edinmek.

Warner Bross’daki ilk ve tek kadın yapımcısı olan İfakat Bak birçok kişinin hayalini gerçekleştirmiş.

Hatta yakında ünlü oyuncular Al Pacino ve Holly Valance’in başrollerindeki Cafe Meridyen filmini Türkiye’de çekecek. Yapımcı “Hollywood’u ulaşılamaz bir hayal gibi gördüğümüz için burada film çekiyoruz” diyor.

* Hollywood maceranız nasıl başladı?

Çalışmayı ve üretken olmayı seviyorum. Semih Eren, Sinop’tan, çok eski dostum ve Los Angeles’da sinema sektöründe faaliyet gösteren önemli bir yapımcı. Benim karakterimin ve iş pratiğimin sinema sektörüne yatkınlığını düşünüyordu. Bu işe girmem için baskı yaptı. Diğer ortağım Timothy Patrick Cavanaugh da Semih ile aynı fikirdeydi. Doğru bir yatırım olacağını düşünerek, tekliflerini kabul ettim ve Hollywood maceram başladı. 3 yıldır, Warner Bross’da ilk ve tek Türk kadın yapımcı olma şansını yakaladım.

* “Türklerin yurt dışında iş yapması zordur” derler. Siz bu yanılgıyı nasıl kırdınız? 

İşinizi doğru ve iyi yaptıktan sonra dünyanın neresine giderseniz gidin zorluklarla karşılaşmazsınız. Warner Bross’da Türkiye’yi çok da iyi tanımıyorlar. Bizim gerçekleştireceğimiz filmler sayesinde hem bu klişeyi hem de Hollywood’un Türkiye’yi tanımıyor olduğu gerçeğini yıkıyoruz. Ortağı olduğum Silver Screen’in, Warner Bross stüdyolarının içinde olması, tüm dünyaya dağıtım yapan Hanniball Pictures ile çözüm ortağı olmamız, Lion Gates’le birçok yapımda imzamız olmasını sağlıyor. Blood River, The Pleasure Drivers, Ripples, The Hand bunlardan bazıları.

Al Pacino’yu kişisel ilişkilerimiz sayesinde ikna ettik

* Al Pacino’nun yer alacağı Cafe Meridyen filmi nasıl ortaya çıktı?

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak yola çıkılan ‘Cafe Meridyen’, Amerika’dan vizyona girecek. Bu yapımı diğerlerinden ayıran dünyadaki 30 farklı iletişim fakültesinden katılacak ikişer öğrencinin workshopların ardından sette birebir çalışacak ve o ortamı tadarak staj yapacak olması. İkincisiyse, tamamı Türkiye’de gerçekleştirilen ilk Hollywood yapımına imza atıyor olmamız. Al Pacino da bizlere destek olmak için, Adam Mason’ın yönettiği bu filmde yer alacak. Biz daha önce yapılmamış bir şey yapıyoruz. Türk sinemasının genç jenerasyonuna yatırım yapıyoruz. Elimizdeki imkanları gençlere sunuyoruz. Andrew Howard, Holly Valance gibi birçok tecrübeli Hollywood yıldızı da filmde rol alacak. Bizim için önemli olan kısmı ise Türk sinemasının geleceğine yatırım yapıyor olmamız.

* Al Pacino’yu Türkiye’de film çekmeye nasıl ikna ettiniz? 

Hollywood’da belki de en önemli olgu, bugüne kadar yaptığınız işler ve kişisel ilişkilerinizle geldiğiniz nokta. Ortağım Semih Eren, uzun yıllardır Los Angeles’da yapımcı olduğu için, muazzam bir çevresi var. Çekimler İstanbul’da başlayacak fakat çekim mekanlarıyla ilgili son sözü elbette yönetmenimiz Adam Mason söyleyecek. Şu anda, çekimin nerede yapılacağıyla ilgili ekibimiz hazırlık aşamasında görüşmeleri ve araştırmaları yapıyor.

Hollywood’u ulaşılamaz bir hayal gibi görüyoruz

* Hollywood’da bağlantılar önemli midir?

Elbette çok önemli. Türkiye’de ilk Hollywood projesini gerçekleştireceğiz derken, bu sistemin avantajlarını da bu filmle ülkemize taşıyacağımızın altını çiziyoruz aslında. Kocaeli Üniversitesi’ne davet edildiğim ‘Hollywood’da Yapımcı Olmak’ adlı panelde, öğrencilerin Hollywood’u bir hayal gibi gördüklerini algılayınca, onların içinde olabilecekleri bir film çekmeye karar verdim ve Cafe Meridyen böyle gelişti. 17 Ekim’de başlayacak workshop’a yönetmen Adam Mason başta olmak üzere, konusunda uzman bir kadro eğitimci olarak katılacak. Keza, filmde Al Pacino’nun konuk oyuncularımızdan biri olması da bağlantılarımızın bizlere sunduğu avantajlardır. Cafe Meridyen’in Los Angeles Chinese Theathre’da gerçekleştireceğimiz dünya prömiyerinde bizlere destek için gelen dünyaca ünlü Hollywood yıldızlarını görünce, bu sorunun cevabını sen de daha iyi veriyor olacaksın.

* Filmin konusunu tam olarak nasıl tarif edersiniz?

Hayatın tekdüzeliğinden sıkılan iki güzel ve zeki kadının hayata rest çekip biriktirdikleri paralarla İstanbul’un lüks semtlerinden birinde Cafe Meridyen’i açmasıyla başlıyor film. Devamı beyazperdede…

* Bir de filmde Türk oyuncu oynayacak denmiş. Hangi oyuncu olduğunu açıklayabiliyor musunuz?

Şu an Los Angeles’da bulunan ve oyunculuk eğitmi alan genç oyuncu Buse Beyazıt’la anlaştık. Filmde bir Türk oyuncu da genç bir aktör olacak. Şu an için görüşmelerimiz sonuçlanmadığından ismini veremiyorum. (Eda Solmaz -Vatan)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?