Hollywood ve Bollywood’a teşvik yolda

Avrupa’nın büyük ülkelerinde yabancı film yapımcıları için yıllardır uygulanan “teşvik” sisteminin Türkiye’de bu yıl gündeme gelmesi bekleniyor.

TELİF Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le görüşen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, uygulamayla hem Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamayı hem de film sektörünü geliştirmeyi amaçladığını söyledi.
Son dönemlerde Türkiye’nin bir cazibe merkezi haline geldiğine dikkati çeken Çelik, Amerika ve Hindistan’dan birçok ünlü yapım şirketinin son 1 ay içerisinde Türkiye’ye geldiğini ve çeşitli görüşmeler yaptığını anlattı.

Hindistan’la da görüşüyoruz
Çelik, “Neredeyse ortalama haftada 2 kez Hindistanlı ve Amerikalı yapım şirketleriyle görüşmeye başladık. Bunlar önemli gelişmeler, büyük projeler konuşuyor ve birçoğu tamamını Türkiye’de çekmek istiyor” dedi. Bu gelişmelerin Türkiye’nin tanıtımına ciddi katkı sağlayacağını vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:
“Geçtiğimiz hafta Roma’da Türk film haftası yapıldı. Orada yaşayan ve Türk olan Ferzan Özpetek’in onursal başkanlığında 1. Türk Filmleri Festivali’ni gerçekleştirdik. İnanılmaz bir katılım vardı. Ferzan Bey’in işin içinde olmasıyla İtalyan basını büyük bir ilgi gösterdi. Şener Şen ve Cem Yılmaz da festivale ayrı bir renk kattı.”

Festivalin ardından İtalyan basınının neredeyse 1 hafta Türkiye’yi ve Türk sinemasını konuştuğunu anlatan Çelik, “Bunu hiçbir tanıtımla yapamazsınız. Türkiye’de sinema ve dizi sektörü gelişiyor. Buna paralel olarak Türkiye ilgi odağı haline geliyor” dedi.

Bizde olmaması büyük eksiklik
Yabancı film yapımcılarına teşvik konusunda Maliye Bakanlığı ile çok olumlu görüşmeler yapıldığını dile getiren Çelik, şöyle dedi:
“Sayın Başbakanımızın Nicolas Cage ile yaptığı görüşmede de bu konu gündeme gelmişti. ‘Bir an evvel teşvikle ilgili düzenlemeleri yapalım’ talimatını vermişti Sayın Başbakanımız. Maliye Bakanlığı ile herhangi bir sorun görünmüyor, önümüzdeki yılın bütçesine koyma konusunda da gerekli hazırlıklar tamamlandı. Avrupa’da yıllardır uygulanan sistemin hala Türkiye’de olmaması büyük bir eksiklik.

Burada son son sözü Maliye Bakanlığı söyleyecek ve Meclis karar verecek. İnşallah bu düzenlemeler yapılır ve yurt dışından gelecek film yapımcılarına teşvik sağlarız. Özellikle belirtmek isterim; bu sadece Türkiye’nin yaptığı bir şey değil. Avrupa’nın önemli ülkeleri bu sistemi yıllardır uyguluyor. İtalya, Almanya, Fransa ciddi teşvikler veriyor. Yüzde 20-45’lere varan teşvikler veriyorlar.” (Hurriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?