Hollywood’un yeni enerji kaynağı çocuk ekonomisi

Hollywood’un ünlü çiftleri, arka arkaya çocuk sahibi olarak hem şöhret basamaklarındaki yerlerini sağlamlaştırıyor, hem de küçük yaşta ünlenen çocuklarının popülerliğinden yararlanarak onlar üzerinden milyon dolarlar kazanıyor.

Son birkaç yıldır Hollywood’un en ünlü isimlerini, gündelik kıyafetler içinde, çocuklarıyla parklarda zaman geçirirken görüyoruz. Oysa, yıldızlar birkaç yıl öncesine kadar çocuklarını kapalı kapılar ardında saklamayı tercih ederdi. Bu tercihte, çocuklarını medyanın baskısından koruma isteği kadar, ‘mükemmel’ imajlarına zarar gelmemesi fikri de vardı ama artık bu düşünce tarzı değişti! Yıldızlar çocuklarını, büyüyene kadar medyadan uzak tutmanın yerine, kendilerinin yanında, medyanın içinde yetiştirmeye başladı. Victoria-David Beckham çifti de bu akımın öncüleri arasında yer aldı.

BECKHAMLAR BAŞLATTI
Eşini, bir pazarlama dehasıyla efsane haline getiren Victoria Beckham; çocukları sayesinde hem kendi, hem de eşinin şöhretine şöhret katabileceğini de çabuk kavradı. Victoria; çocuklarının isimlerinden doğum fotoğraflarına kadar her detayı dergilerle paylaştı. Paylaştıkça ilginin daha da arttığını fark etti. Hepimiz Beckham çiftinin çocukları için tercih ettiği bebek arabası markasını, biberonu, odalarına nasıl bir dekorasyon yaptırdıklarını, hangi marka kıyafet aldıklarını öğrendik. Beckham’lar da, çocuklarıyla ilgili verdikleri bilgiler sayesinde aile yaşantılarıyla para kazanmaya başladı!

HEMEN KOPYALADILAR
Her anne baba, en değerli varlığı olan çocuğu için en iyisini istediğinden; milyonlarca sterlinlik servete sahip olan Beckham çiftinin çocukları için yaptıkları tercihleri kopyalamaya başladı. Beckhamlar’ın bebekleri için seçtiği ürünler yok satmaya başladı. Meraklı ebeveynler; hayranı oldukları diğer ünlülerin bebekleri hakkında da daha fazla bilgi sahibi olmak isteği uyandı… Dergilerin, gazetelerin, televizyonların bu beklentiyi geri çevirmesi ise imkansızdı! Gwen Stefani’yi, Will Smith’i, Tom Cruise’u sevenler; onların çocukları için satın aldığı ürünleri takip etmeye başladı.

KÜÇÜK DARPHANELER!
Bu trend öyle bir noktaya geldi ki; yıldızlar çocukları için ciddi sponsorluk anlaşmaları, büyük şirketlerle iş kontratları imzalamayı alışkanlık haline getirdi. Böylece; ünlülerin ünlü çocukları da neye el atarlarsa atsınlar, kendi başlarına para kazanmayı garanti altına aldı. Los Angeles Times gazetesi, bu durumu ‘çocuk ekonomisi’ olarak adlandırıyor. Gazete; yıldızların sahip oldukları her çocukla servetlerine servet kattığını, şöhret basamaklarındaki yerlerini garantiye aldıklarını ve daha genç nesiller tarafından tanınırlıklarını kesinleştirdiklerini ifade ediyor… Los Angeles Times’a göre; çocuklarına en iyisini vermek isteyen aileler sayesinde, Hollywood yıldızlarının hem kesesi doluyor hem de şöhreti artıyor.

İYİ EVLİLİK VE ŞIK BİR HAMİLELİK
Madonna, henüz ortaokula giden kızını moda tasarımcısı yaptı… Will Smith’in ilkokul çağlarındaki çocukları, şarkıcı ve oyuncu olarak büyük galalarda yer almaya başladı. New York Times gazetesi de çocuk ekonomisiyle ilgili şu yorumu yaptı: “Kariyeri sendeleyen bir yıldızın güzel bir evlilik yapması, şık bir hamilelik geçirip çocuk sahibi olması gerekiyor! Bu sayede kolunu bile kıpırdatmadan kullandığı ürünlerin üreticileri tarafından maaşa bağlanıyor. Yıldızların halkla ilişkiler danışmanları ve menajerleri, bu bilgilerin basında yer almasını sağlıyor. Böylece hem şirketler, hem ünlüler kazanıyor. Böyle ciddi ticari anlaşmalara konu olan çocuklar da birer küçük stil ikonu olarak yetişip henüz emekleyemeden şöhrete kavuşuyor!

KIZ ÇOCUK SAHİBİ OLMAK AYRICALIK
Üç oğluna rağmen her fırsatta bir kız çocuk sahibi olmayı hayal ettiğini söyleyen Victoria Beckham, kızı Harper’ı da kendi moda imparatorluğunun güçlü bir sembolü yapma konusunda iddialı. Beckham, Harper’a giydirdiği elbiselerle, kadınların olduğu kadar kız bebeklerin ve gelecekte kız çocukların gardıroplarını ele geçirmeyi planlıyor.

NEREDE ÇOCUK ORADA GÜÇ!
Hollywood’un ünlü çiftleri, olabildiğince çok çocuk sahibi olma taraftarı. Jennifer Garner’ın geçtiğimiz günlerde üçüncü çocuğuna hamile olduğunu açıklaması, Tori Spelling’in üçüncü çocuğunu doğurmaya hazırlanması ve çok çocuklu Angelina Jolie-Brad Pitt çifti de daha çok güç için daha çok çocuk akımının en büyük ispatı. (İDİL DEMİREL / GUNAYDIN / SABAH )

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?