Houston’da kanser tedavisi gören TBB Başkanı Özok’tan iyi haber

 Amerika’da Houston’daki MD Anderson Kanser Hastanesi’nde 5 aydır cilt kanseri tedavisi gören Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok (65), son 2 aydır klinik deney aşamasındaki bir gen ilacını almayı kabul etti.

Malin melonom, Özdemir Özok’un (65) vücudunda ilk defa 2001’de ortaya çıkıyor. Özok’un, mayıs ayında Türkiye Barolar Birliği başkanlığına seçildiği sırada… O seçimden 3 gün sonra da ameliyat oluyor. Ankara Bayındır Hastanesi’ndeki ameliyat başarılı geçiyor. Özok, 5 yıl düzenli kontrole gidiyor. Sonunda doktorlar, “Atlattınız, unutabilirsiniz” diyorlar. Ancak geçen yılın mayıs ayında, yine bir Barolar Birliği seçiminde Özok 3. kez başkan seçildikten sonra hastalık birden nüksediyor. Seçimden iki ay, Özok’un ilk torunu Demir doğduktan bir ay sonra; vücudunu sarmış şekilde.

Tedavi yetersiz kalıyor

Özok, yine Ankara’da tedavi olmayı deniyor. Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde ilk müdahaleler yapılıyor. Fakat akciğerlere kadar yayılan hastalık hiçbir tedaviye cevap vermeyince, doktorlar, imkânı varsa Houston’daki MD Anderson Kanser Hastanesi’ni denemesini söylüyor.

25 Ekim’de, büyük kızı Ayça Özok ve damadı Çağlar Eren babalarını alıp Houston’a geliyorlar. 300 bin dolara yakın yüklü bir para ödeniyor ve Özok hastaneye yatırılıyor. Yakın bir yerde ev tutuluyor. Düzen oturtuluyor. Sonra çocuklar Türkiye’de anneleri Neşe Özok’a (60) emanet ettikleri bebekleri Demir’e dönüp, babalarını Neşe Hanım ve kardeşleri Ayşe Özok’a teslim ediyor.

Son 5 aydır Houston’da

Özdemir Özok, şimdi 5 aydır Houston’da. Başlarda kemoterapi ağırlıklı klasik kanser tedavisi görmüş. Ve 3 ay boyunca durumunda yine hiçbir ilerleme olmamış. Hatta başlarda ayağında ufacık bir sivilce büyüklüğünde olan ben, sonra bütün tarak kemiğini kaplamış ve Özok’u yürüyemez hale getirmiş. Bütün hikâye, Özok 2 ay önce hastanenin gen tedavisi programına alınınca değişmiş.


108 kilodan 78 kiloya kadar düşen Özdemir Özok “Şimdi iyiyim” dedi.

Doktoru da Kıbrıs Rumu

Özok, şu anda henüz Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayını almamış bir ilacı kullanıyor. Malin melonom araştırmaları uyarınca kansere sebep olduğu düşünülen BRAF genine yönelik geliştirilmiş bir ilaç. Aileye göre, Özok’un durumu bir mucize. Zira kendilerini test halindeki bir ilacı denemek zorunda kalacak kadar çaresiz hissederlerken, şimdi Özok’a tekrar kavuşmuş gibiler.

İlaç, 21 günlük kürlerle alınıyor. Ve her 21 günün sonunda da kontrole gidiliyor. Özok, Güney Kıbrıslı doktoru Nicholas Papadopoulos’un gözetiminde başladığı gen tedavisinde, bu hafta ikinci kürünü tamamladı. Tedavi toplam 10 kür sürecek deniyor ama ilk iki kürde dahi beklenmedik kadar başarılı olmuş.

Şimdi ağırlık kaldırıyor

Özok, iki ay önce yürüyemiyorken, artık kaldıkları evin karşısındaki Hermann Park’ta her gün 40 dakika yürüyüş yapıyor. Hastalığın başından beri 108 kilogramdan 78 kilograma düşmüş. Ancak şimdi iştahı sağlam. Uykusu yerinde. Hatta fitness salonunda ağırlık çalışacak kadar formda. “Daha ne kadar kalacaksınız” dedim. “O kadar zor günler geçirdik ki, kızar diye doktora sormaya korkuyorum. Ama rakı-balığı çok özledim” diyor.

Faz 3’teki ilaçlar bedava

ABD’de bir ilacın piyasaya sürülebilmesi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayı alması şart. İlaçların test dönemi, “Faz 0”dan “Faz 4”e kadar toplam 5 evreden oluşuyor. “Faz 3” tamamlandıktan sonra ilacın satışına başlanabiliyor. Özdemir Özok’un aldığı, Roche ve Plexxikon firmalarının ortak üretimi ‘PLX4032’ adlı BRAF geni ilacı, “Faz 3” evresinde.

Üste para veriyorlardı

Test dönemi olduğu için ilaca ücret de ödemek zorunda değil. Hatta yakın döneme kadar PLX4032 kullananlara üstüne para da veriliyormuş. Ancak ilaç o kadar başarılı olmuş ki, talep edenlerin uzun bir liste oluşturmasından sonra bu uygulama kalkmış. Özok, şimdi sadece tahlil ücretleri ve doktor viziteleri için ödeme yapıyor.

BRAF nedir

kanser araştırmalarına göre cilt kanserinin en önemli nedenlerinden olan bir gen. Daha önceki bulgularda malin melonom hastası kişilerin yüzde 70’inde BRAF geninin mutasyona uğradığı tespit edilmişti. Ancak bu durumun kaserin bir sebebi mi yoksa bir sonucu mu olduğu anlaşılamamıştı. Şimdi elde edilen verilere göre BRAF geni mutasyonu, cilt kanserinin en önemli sebeplerinden biri. Bu yüzden cilt kanserine karşı yürütülen araştırmalarda da en öncelikli konu.

Tolga TANIŞ  / HOUSTON-HÜRRİYET

Hurriyetusa.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?